Neoliberal transformation in China in the 1980s and the 1990s
1980?ler ve 1990?larda Çin?in neoliberal dönüşümü
  1. Tez No: 321143
  2. Yazar: SIRMA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP L. YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Çin'in dönüşümüyle ilgili başlıca sorulardan birini, bu dönüşümün doğası sorununu tartışmaktadır. Çin'in dönüşümünü kavramak, bu dönüşümü küresel bağlamda, 1980'lerden beri süre gelen neoliberal dönüşüm süreci içinde anlamlandırmayı gerektirmektedir. Küresel bağlamın Çin'in dönüşümü üzerindekietkilerinin yanında, bu sürecin Çin'e özgü yanları da ortaya konmalıdır. Bu açıdan, bu tez görece olarak yeni olan `Pekin Konsensusu' kavramı üzerindeki akademik tartışmalara katkı yapmayı amaçlamaktadır. Tezde Çin'in dönüşüm süreci on yıllıkdönemler halinde ele alınmıştır. Deng Xiaoping'in 1978'de iş başına gelişinden 1992 Güney Turu'na kadar geçen dönemde hayata geçirilen reformlar Mao döneminin kurumlarının yıkılması ve Çin'de kapitalist market ekonomisinin inşası bakımındanözel önem taşımaktadır. Güney Turu'ndan 2002 yılında Hu Jintao'nun işbaşına gelmesine kadar devam eden 1990'lar dönemi bu tezde `reformların konsolidasyonu' süreci olarak adlandırılmıştır. 1990'larda hayata geçirilen reformlar Çin'de devlet-emek-sermaye ilişkilerinin bugünkü halini alması açısından belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses one of the primary questions of the debates on China, the question of the nature of Chinese transformation. It is suggested in this thesis that tofully grasp the transformation of China, we need to contextualize it within global neoliberal transformations since the 1980s. It is also argued that even if the transformation in China has been heavily influenced by global tendencies, we stillhave to recognize peculiar characteristics of Chinese transformation. Thus, the thesis aims to contribute to the scholarly discussions on the nature of Chinesetransformation especially by way of critically engaging with `Beijing Consensus?, a notion that is relatively new and opens to the scientific debates. In the thesis, adecade-based analysis of the transformation in China is provided. In this regard, this thesis identifies the period between Deng?s coming to power in 1978 and hisSouthern Tour in 1992 as the period of `launching of the reforms?. It is argued that the reforms introduced in the 1980s are of vital importance in terms of abandoningthe legacies of Maoist period and the construction of the institutions of a capitalist market economy in China. On the other hand, the 1990s period that ends with thechange of leadership from Jiang Zemin to Hu Jintao in 2002 is characterized as the period of `consolidation of the reforms?. It is assumed that the reform drive in the 1990s has a pivotal role for the consolidation of the current configuration of state, labour, capital relations in China.