Azerbaijan-Turkish relations (1992-2012): A foreign policy account
Azerbaycan Türkiye ilişkileri (1992-2012): Bir dış politika bilançosu
  1. Tez No: 321157
  2. Yazar: ELBAY ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez tarihsel bir perspektif içerisinde Azerbaycan'ın Türkiye'ye yönelik dışpolitikasını incelemeyi ve Ebulfez Elçibey, Haydar Aliyev, İlham Aliyev dönemi dışpolitika yapılanmalarını analiz etmektedir. Tez genel kanının aksine Bir millet, ikidevlet anlayışının ikili ilişkileri yönlendirmede geçerli olmadığını bunun yerineAzerbaycan'ın Türkiye ile olan ilişkilerinde ulusal çıkarları esas alan gerçekçi birdış politika izlediğini tartışmaktadır. Sonuç olarak Azerbaycan dış politikasınınTürkiye'ye yönelik tedbir ve istikrar odaklı bir çizgide devam ettiğisavunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the foreign policy of Azerbaijan toward Turkey in ahistorical perspective on the one hand and to analyze foreign policy formationsduring the Abulfaz Elchibey, Heydar Aliyev and Ilham Aliyev periods on the other.The thesis argues that One nation, two states principle does not have a validity indictating the bilateral relations, instead a realist engagement is being favored byAzerbaijan with an emphasis on national interest. As a result, it is asserted thatAzerbaijan?s foreign policy remains in a cautious and consistent manner towardTurkey.