Defining the different: a critical analysis of the rentier, failed and rogue state theories
Farklıyı tanımlamanın eleştirisi: Rantiye, başarısız ve haydut devlet teorilerinin analizi
  1. Tez No: 321156
  2. Yazar: ENGİN SUNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Üçüncü Dünya Devletlerinin farklı yapılarını tanımlamayı hedefleyen üç farklı devlet teorisini incelemektedir. Farklılığı tanımlama yöntemlerine odaklanılarak, rantiye, başarısız ve haydut devlet kavramları eleştirel olarak analiz edilmektedir. Çalışma, bu üç devlet teorisinin, farklılığı nasıl tanımladıklarına; farklılığı nasıl olumsuzladıklarına ve farklıya bir müdahaleyi nasıl meşrulaştırdıklarına bakarak bu teorilerin bir teorik bütünlüğünü ortaya koymaktadır. Bu üç devlet teorisinin, devleti sivil toplum-devlet ikiliği varsayımı üzerinden incelemesi ve oryantalist söylemi yeniden üretmesiyle, ilgili devletlerin kendi iç dinamikleri aracılığıyla bir dönüşüme kapalı olduğunu iddia etmeleri üzerinde durulmaktadır. Bu sebeple, bu çalışmada bu devlet teorilerinin düşünsel bir inşa olmalarından ziyade belli tarihsel pratikleri meşrulaştırmak üzerine kurulmuş kavramlar oldukları iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on three state theories that aim to define the structures of the Third World states by the West. The terms of the `rentier?, `failed? and `rogue? states are critically examined in an attempt to understand how they define the difference, how they negate the different, and how they legitimize certain policies towards the different. By concentrating on the liberal theorizing that analyzes the state on the basis of the claimed civil society-state divide, and from an orientalist perspective, this study aims to demonstrate that these state theories refuse the possibility of transformation of those states by their own internal dynamics. It is argued that with the help of such discourses, rather than being simple theoretical constructs these state theories have become functional means to legitimize certain historical practices.