Beliefs of members of an online community of practice on the effects of membership on teaching and professional development
Çevrimiçi bir uygulama topluluğunun topluluk üyeliğinin öğretime ve profesyonel gelişime etkileri hakkındaki fikirleri
  1. Tez No: 321197
  2. Yazar: BEYZA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ?Webheads in Action? (WIA) adlı çevrimiçi bir uygulama topluluğunun üyelerinin topluluğun kendilerinin profesyonel gelişimleri, öğretimleri, ve Web 2.0 araçlarını kullanmaları üzerindeki rolü hakkındaki fikirlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Betimsel nitelikli bu çalışmada, anket yöntemi kullanılarak nicel ve nitel veriler elde edilmiştir. Anket yanıtlarının istatistik olarak analizi yoluyla topluluk üyelerinin, grubu çevrimiçi bir uygulama topluluğu olarak nasıl değerlendiğinin bulunması amaçlanmıştır.Veri toplama sürecinde, ?Webheads in Action ?adlı uygulama topluluğuna üye olan farklı ülkelerden 79 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Katılımcılara çeşitli soru tipleri içeren çevrimiçi bir anket gönderilmiş ve bu yolla toplanan veri çevrimiçi olarak kaydedilmiştir. Daha sonrasında, anketin çoktan seçmeli sorularına verilen yanıtları PASS-W kullanılarak incelenmiştir. Açık uçlu sorulara verilen yanıtlar içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir.Bulgular WIA üyelerinin WIA uygulama topluluğunun çoklu okuryazarlık geliştirme sürecinde ve derslerde ve profesyonel gelişimde kullanılan Web 2.0 araçlarını kullanmada etkin bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu sonuçlar çevrimiçi bir uygulama topluluğuna üye olmanın avantajları ve dezavantajlarını, ve topluluğun katılımcıların üzerine etkilerini ortaya çıkarmıştır.Bu çalışma bulguları araştırmacılara, öğretmen eğiticilerine ve uygulama toplulukları yoluyla kendini geliştirmek isteyen öğretmenlere yardımcı olabilir. Bu toplulukların avantaj ve dezavantajlarını, işleyişlerini, ve katılım sürecini daha iyi anlayabilirler. Dahası, bu bulgular çevrimiçi uygulama topluluklarının yirmi birinci yüzyılda gelişen teknoloji ve internet sayesinde artan bilgi miktarıyla başa çıkmak ve öğretmenlerden beklenen bilgi ve becerileri edinmeleri için ortam sunduğu söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated beliefs of members of an online Community of Practice (WIA) on the role of the community on professional development, teaching, and on Web 2.0 use. Through the analyses of the questionnaire, it was aimed at finding out the members? ideas about the group as an online CoP and benefits of belonging to an online CoP.The data were collected from seventy nine members of the Webheads in Action from various countries by using an online questionnaire. Then, the responses to the multiple choice items were analyzed using PASSW. The data collected from the last section of the questionnairre were analyzed through content analysis and pattern coding.The findings revealed that the members believe that WIA plays an important role in the process of developing multiltiteracies skills and the Web 2.0 tools used in classroom teaching and for professional development. The findings also revealed that the participants believe that being a WIA member leads to motivation, collaboration and discovery. These beliefs are thought to provide insights about the advantages and disadvantages of learning in online CoPs and their effects on the members? Web 2.0 use.The findings can also be beneficial for researchers, teacher trainers, and teachers wishing to join CoPs for professional development. They can understand the advantages and disadvantages, and the participation process in more detail. Moreover, these findings can indicate that online CoPs can provide a medium for coping with the increasing amount of information thanks to the recent technological developments, and acquiring new skills.