Improving teaching and learning in Islamic religious education via an application of critical religious education, variation theory and the learning study model
Eleştirel din eğitimi, varyasyon teorisi ve öğrenme çalışması modelinin uygulanması yoluyla İslami din eğitiminde öğretme ve öğrenmenin geliştirilmesi
- Tez No: 985796
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW WRIGHT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kıng's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Mevcut İslam Din Eğitimi (İDE), Müslüman topluluğu içindeki ve dışındaki çeşitlilikle etkileşim kurmada ve genç Müslüman öğrencilerin din, toplum ve cinsiyet gibi konulardaki kökleşmiş kavrayışlarını ve ön kabullerini sorgulamada veya ele almada yeterince kapsamlı değildir. Bu yetersizlik, öğrencilerin İDE dersine olan ilgilerini kaybetmelerine veya dini bilgiler için İnternet üzerindeki güvenilmez kaynaklara ve/veya aşırıcı İslami gruplara yönelmelerine yol açma potansiyeli taşımaktadır. Ayrıca İDE'nin pedagojisi ile ilgili sorunlar da bulunmaktadır. Bağlama bağlı olarak, ya liberal-yapılandırmacı bir duruş ya da inanç esaslı İslami ezberci öğrenme yöntemini benimseme eğilimi göstermektedir. Yapılandırmacı yaklaşım, yalnızca bir dini topluluğun üyeleri tarafından dini olgulara dair inşa edilen anlatılara odaklanarak, dinlerin hakikat iddialarının ontolojik gerçekliğini hafife almaktadır. Diğer taraftan, inanç esaslı yaklaşım dinlerin hakikat iddialarının ontolojik gerçekliğini büyük ölçüde vurgulasa da, öğrencinin dini olguları anlama ve anlamlandırmadaki rolünü zayıflatmaktadır. Bu tezde, her iki yaklaşımın da dersin doğası ve pedagojisi açısından sorunları olduğu iddia edilmektedir. Sonuç olarak, Eleştirel Gerçekçilik, Eleştirel Din Eğitimi ve Varyasyon Kuramı'na dayalı yeni bir teorik ve pedagojik İDE çerçevesi ortaya konulmaktadır. Bu yaklaşımı ampirik olarak desteklemek amacıyla bu tez, Londra'daki iki ortaokulda 58 Müslüman öğrenci ve onların Din Eğitimi öğretmenleri ile yürütülen, İDE pedagojisi üzerine nitel bir çalışmanın sonuçlarını tartışmaktadır. Bu araştırmada; sınıf gözlemlerini, öğrencilerin çalışılan öğrenme nesnesine dair önceden var olan kavrayışlarının keşfedilmesini ve sonraki anlayışlarının sorgulanmasını, ayrıca İDE öğretmenlerinin öğretme ve öğrenmeye dair kavrayışlarını ve yansımalarını içeren 'öğrenme çalışması' modeli benimsenmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin öğrenme nesnesine dair ön bilgilerinin tespit edilmesinin, öğretmenlerin öğrencilerin anlayışındaki kritik yönleri belirlemelerine ve böylece asıl öğretim sırasında bunları ön plana çıkarmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu durum, öğrencilerin derse olan ilgilerini ve katılımlarını artırmayı kolaylaştırmış ve böylece öğrenme çıktılarını iyileştirmiştir. Ayrıca bu, öğretmenlerin dikkatini içerik ve öğretim yöntemlerinden, öğrencilerin ön bilgilerini ve ilgili ihtiyaçlarını dikkate alan stratejiler kullanmaya kaydırmalarına katkıda bulunmuştur. Öğrenciler, İslam'ın ontolojik hakikat iddiaları ve Müslüman topluluğu içindeki epistemik olarak farklı anlatılarıyla dikkatli ve eleştirel bir şekilde etkileşime girmiş, böylece öğrenme nesnesine dair daha derin bir kavrayış kazanmışlardır. Son olarak, bu çerçevenin kullanımı; öğretmenleri öğretim süreçleri üzerine düşünmeye, öğrencilerin anlayışındaki değişimi gözlemlemeye ve böylece öğretimlerini öğrenci öğreniminin dinamik koşullarına göre ayarlayabilmeye teşvik ederek, onların İDE konusundaki inanç ve uygulamalarına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Current Islamic Religious Education (IRE) is not comprehensive enough in engaging with diversity within and outside the Muslim community, and in challenging or addressing young Muslim pupils' deep seeded conceptions and presuppositions about such as religion, society, and gender. This insufficiency is potentially leading pupils to lose interest in the IRE subject, or to turning to inauthentic sources on the Internet and/or extreme Islamic groups for religious information. There are also issues about the pedagogy of IRE. Depending on the context, it has a tendency to adopt either a liberal-constructivist stance or confessional Islamic rote learning. The constructivist approach underestimates the ontological reality of truth claims of religions, by only focusing on the constructed accounts of religious phenomena by the members of a religious community. Whilst, the confessional approach highly emphasises the ontological truth claims of religions, however, diminishes the role of the learner in understanding and making sense of religious phenomena. In this thesis, it is claimed that both of these approaches have problems regarding the nature and pedagogy of the subject. Consequently, a new theoretical and pedagogical framework for IRE based on Critical Realism, Critical Religious Education and Variation Theory is put forward. To support this approach empirically, this thesis discusses the results from a qualitative study on the pedagogy of IRE carried out in two secondary schools in London with 58 Muslim students and their RE teachers. The 'learning study' model is adopted in this research which includes classroom observations, exploration of the students' pre-existent conceptions of the object of learning being studied and probing of their post-understanding of it, as well as IRE teachers' conceptions of and reflections on teaching and learning. The results show that ascertaining the students' prior knowledge of the object of learning helped the teachers to identify the critical aspects in their understanding and thus, be able to bring them to the fore during the actual teaching. This facilitated fostering the students' interest and engagement in the subject, and thus, improved their learning outcomes. Moreover, it contributed in shifting the teachers' attention from the content and teaching methods to employing strategies that took into account the students' prior knowledge and related needs. The students engaged with the ontological truth claims of Islam and their epistemically different accounts within the Muslim community in an attentive and critical way, thereby gaining a deeper discernment of the object of learning. Lastly, the use of this framework contributed to the teachers' beliefs and practices in IRE by means of encouraging them to reflect on their teaching, observe the change in the students' understanding and thus, be able to adjust their teaching in line with the dynamic circumstances of student learning.