Sexual harassment among Turkish female athletes: The role of ambivalent sexism
Türk bayan sporcularda cinsel taciz: Çelişik duygulu cinsiyetçiliğin rolü
- Tez No: 321208
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAT SAKALLI-UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sporda cinsel tacize ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin cinsel tacize ilişkin tutumlar üzerindeki rolüne odaklanmaktır. Bu çalışmaya takım sporlarında oynayan 170 bayan üniversite öğrencisi katılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Koç/Antrenor Davranışları Listesi (KDL), Sporda Cinsel Tacize Verilen Tepkiler (SCTT) Ölçeği, Cinsel Tacize İlişkin Tutumlar (CTT) ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ) kullanılmıştır. Koç/antrenör davranışlarının sıklıkları, kabul edilebilirlikleri ve cinsel tacize verilen tepkiler hakkında açıklayıcı bilgi edinmek için ortalamalar ve standart sapmalar hesaplanmıştır. Hiyerarşik çoklu regresyon analizleri yaşın, politik görüşün, düşmanca cinsiyetçiliğin (DC) ve korumacı cinsiyetçiliğin (KC) cinsel tacizin kadının kışkırtıcı tavırları sonucu oluşması olarak görülen tutumları(CTKKTST) yordadığını, ancak cinsel tacizin önemsiz bir sosyal sorun olarak algılanışına yönelik tutumları (CTÖSSAYT) yordamadığını göstermiştir. Koçun cinsel davranışlarının kabul edilebilirliğini yordamada CTKKTST, CTÖSSAYT ve DC anlamlı bulunmuşken, koçun eğitici olmayan/ muhtemelen tehditkar davranışlarının kabul edilebilirliğini yordayıcı faktör bulunmamıştır. SCTT'nin 3 boyutunu yordamada spor deneyim yılı, CTKKTST, CTÖSSAYT ve KC anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmanın literatüre en önemli katkıları (1) SCTT ölçeğinin geliştirilmesi ve KDL'nin Türkiye için uyarlanması, (2) CTT ile çelişik duygulu cinsiyetçi tutumlar arasındaki ilişkiyi spor ortamında da desteklenmesi (3) CTKKTST, CTÖSSAYT, DC ve KC'nin koçun negatif davranışlarının kabul edilebilirliği üzerindeki yordayıcı etkisinin araştırılması ve (4) DC ve KC nin SCTT'yi yordayıcı etkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis was to focus on sexual harassment in sport in Turkey and the role of ambivalent sexism on attitudes toward sexual harassment. 170 female university students, playing in team sports participated to the study. Demographic Information Form, Coach Behaviors List (CBL), Responses to Sexual Harassment in Sport (RSHS) Scale, Attitudes toward Sexual Harassment (ASH) Scale, and Ambivalent Sexism Inventory (ASI) were used in the study. Mean and standard deviations of coach behaviors and responses to sexual harassment were calculated in order to have descriptive information about the acceptance levels and frequency levels of them. Hierarchical multiple regression analysis showed unique predictions of age, political view, hostile sexism (HS), and benevolent sexism (BS) in female athletes? attitudes toward viewing sexual harassment as the result of provocative behaviors of women (ASHPBW), but not in attitudes toward accepting sexual harassment as a trivial matter (ASHTM). ASHPBW, ASHTM, and HS were found as predictors of ASBC, but not for ANPTBC. In predicting the three dimensions of RSHS, years of sport experience, ASHPBW, ASHTM, and BS were found to be significant. This thesis mainly contributed to the literature by (1) development of RSHS scale, and adaptation of CBL for Turkey, (2) supporting the relationship between ASH and ambivalent sexist attitudes in sport environment, (3) investigating the predicting powers of ASHPBW, ASHTM, HS, and BS on acceptability of coach?s negative behaviors, and (4) investigating the predictive powers of HS and BS on RSHS.