Youth in the labor market and the transition from school to work in Turkey
Türkiye?de işgücü piyasasında gençler: Okuldan işe geçiş
  1. Tez No: 321209
  2. Yazar: BENGİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR, DOÇ. DR. İNSAN TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu tez çalışmasında, Hanehalkı İşgücü Anketi (HİA) verileri kullanılarak işgücü piyasasındaki gençlerin geçişleri incelenmektedir. HİA örneklem çerçevesinin sivil nüfusu hedef alması, işgücüpiyasası göstergelerini yorumlarken zorlukları beraberin degetirmektedir.Tezin ilk bölümünde“eksikerkekler”elealınarak temel işgücü piyasası göstergelerinin nasıl değiştiği incelenmektedir.Ayrıca, Ayrık Risk Modelleri kullanılarak, zorunlu askerlik hizmetinin okuldan işe geçiş üzerindeki etkisi ele alınmaktadır.İkinci bölümde ise, okuldan işe geçişe ışık tutacak olan ilk kalıcı işe geçiş için gereken süre, inceleme altına alınmaktadır. Bu model çerçevesinde, yapısal reformlar ve makroekonomik koşulların, ilk kalıcı işbulma süresine olan etkisini ve bu etkilerin kalıcı olup olmadıkları incelemektedir. Ayrıca non-parametrik olarak, eğitim seviyelerine göre ilk kalıcı işe grime hızlarının farkı da elealınan konular arasındadır.Son olarak, zamana bağlı olarak birikimli risk fonksiyonunda bir değişme olup olmadığını incelenmektedir.Ayrıca zamana bağlı değişkenler kullanılarak cinsiyet farklılığının varlığı test edilmektedir. Bu değişkenler yardımıyla cinsiyetf arkının kapanması için gereken süre de hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine labor market outcomes for the youth (ages 15-29) using microdata from several rounds of the Turkish Household Labor Force Survey (HLFS). We begin by examining demographic trends. We then rely on synthetic cohorts. The fact that the HLFS sample frame targets the civilian non-institutional population brings about difficulties in interpreting labor market indicators. We show that a more reasonable picture of schooling and work choices emerges when a simple correction for `missing males? who are doing their CMS and examine the effect of Compulsory Military Service (CMS) on the transition from school to work by using discrete hazard models.We also investigate the time it takes to find the first permanent job to shed light on the recent evolution of the transition from school to work.Using Cox Proportional Hazard Model, we examine the effects of structural reforms and macro-economic conditions, and the permanence of these effects. We are able to study the differences in the hazard of obtaining the first permanent job by education levels non-parametrically.Finally, we investigate the changes in the cumulative baseline hazards over time and test for the presence of gender differences in the hazard rates by using time varying covariates. With the help of these covariates, we are able to compute the time needed for the closure of the gender gap.