Sanat eğitimi alan öğrencilerin sanat ve estetik tutumlarına görsel kültürün etkisi
The effect of visual culture on the art and aesthetics behaviour of the students taking art education
  1. Tez No: 321213
  2. Yazar: ÖMER GÖKHAN TEMİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULGANİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada amaçlanan, sanat eğitimi alan üniversite öğrencilerinin, sanat ve estetik tutumlarına görsel kültürün etkisinin saptanmasıdır. Bu saptamayı yapabilmek için 2010-2011 öğretim yılında Konya'da eğitim ve öğretim veren Selçuk Üniversitesi evren olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü lisans öğrencileri ve Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Lisans öğrencileri oluşturmaktadır.Çalışmanın tasarım türü nedensellik ilişki tasarımıdır. Veri toplamak için tutum ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek temelde dört bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde, demografik verileri toplamayı amaçlayan sorular yer almıştır. İkinci bölümü de katılımcıların görsel kültüre maruz kalma düzeyleri sorgulanmış, üçüncü bölümde katılımcıların görsel kültürle ilgili tutumlarını ölçmeye yönelik sorulara yer verilmiş, son bölümde de görsel kültürün sanat ve estetik algı üzerindeki etkisini ölçen sorular yer almıştır. Ölçek toplam 56 sorudan oluşmaktadır.Verilerin çözümlenmesi SPSS 17.0 adlı program aracılığı ile yapılmış ve araştırma soruları ile hipotezleri sınarken uygun istatistiksel analizler kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle her bir değişkene ait bar grafikleri elde edilmiştir. Daha sonra test, ilişkili maddelere hipotez testi yapılarak sınanmıştır. İlişki derecelerini belirlemek amacıyla, Person ilişki analizi yapılmıştır. İlişki analizinin derecesini belirlemek için Pearson's R katsayısına bakılmıştır. Sonuç olarak, yapılan her bir test yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle sıralanabilir;Erkeklerin kadınlara göre görsel kültüre anlamlı bir şekilde daha fazla maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların görsel kültür tutumuna sahip olma düzeyinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların görsel kültürün sanat ve estetik algılarına etkisine ilişkin tutum ortalamalarının orta düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların görsel kültüre maruz kalma düzeyleri ile sahip oldukları görsel kültür tutumları arasında zayıf kuvvette, pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Görsel kültür tutumu ile görsel kültürün sanat ve estetik algıya etkisine ilişkin sonuçlarda ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the impact of the visual culture on the artistic and aesthetic attitudes of art students at university. The study was conducted at Selcuk University in Konya in the academic year 2010-2011. The sample population for the study were selected from the undergraduate students studying at the Faculty of Fine Arts and those studying Arts and Crafts Education in Ahmet Keleşoğlu Education Faculty.A causal research design was used in the study. An attitude scale was developed to collect data. The scale was basically divided into four parts. In the first part, questions that aimed at collecting demographic data were used. In the second part, the participants? levels of exposure to the visual culture was questioned. The questions in the third part aimed to measure the participants? attitudes regarding visual culture. The final part questioned the impact of the visual culture on the artistic and aesthetic perceptions of the participants. The total scale consisted of 56 items.To test the research questions and the hypotheses of the study, statistical analyses were performed using SPSS sofware version 17.0. Correlation analysis, one-way analysis of variance and independent samples t-test were used to analyse the data. While analysing the data, first bar graphs were obtained for each variable. Then, the analysis was examined by doing an hypotheses test for the relevant items. In order to determine the degree of the correlations tested, the Pearson correlation coefficient was calculated, and each test was interpreted accordingly.Some findings from the study are as follows:The study revealed that more males than females were exposed to the visual culture and that the participants had a high level of visual culture. The findings showed an average impact of visual culture on the participants? artistic and aesthetic perceptions. The study revealed a poor but a meaningful positive correlation between the participants? levels of exposure to the visual culture and their attitudes towards it. The results also showed a meaningful positive correlation between the attitudes of the participants towards visual culture and the impact of visual culture on their artistic and aesthetic perceptions.