Silifke halk oyunlarında yer alan Türkülerin konuları-Silifke türkülerindeki motifler ve semboller
The subjects of the folk songs used in Silifke folk dances ?patterns and symbols that take place in silifke folk songs
- Tez No: 321234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN GÖHER VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Halk şarkıları ve halk oyunları, bulunduğu bölgenin kültürel özelliklerini yansıtır. Halkın yaşadığı sıkıntılar, sevinçler, üzüntüler, ümitler, korkular, coğrafi durumların getirdiği zorluklar ve diğer günlük yaşantılar bu türkülere ve türkülerle oynanan halk oyunlarına yansır. Toplumun değer verdiği özellikler ve eğilimler, türkülerin içindeki motiflerde hayat bulur.Literatür taramasına dayalı, betimsel bir araştırma olan bu çalışmada, Silifke yöresi halk oyunları eşliğinde söylenen türküler belirlenerek, konuları incelenmiş; diğer Silifke türküleri de analiz edilerek, başlıca motifler ve Semboller Silifke kültürü ve Türk kültürü açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk songs and folk dances, reflect the cultural characteristics of the district that they are found in. The hardships that the people experiences, joys, griefs, hopes, fears, the difficulties that the district brings them and the other daily lives which the people experience reflect on these plays. The norms and the tendencies which people give importance, finds their lives in the themes of these folk songs.In this work based on the literature survey is a descriptive search, first the folk songs which were sung with the folk dances of Silifke district were determined and examined, and the other Silifke folk songs were analized, main patterns were examined in terms of Silifke.