Energy security and central Asian geopolitics
Enerji güvenliği ve orta Asya jeopolitiği
  1. Tez No: 321260
  2. Yazar: YILDIRIM GÜNDÜÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji güvenliği son yıllarda ulusal güvenlik politikalarının önemli bir parçası haline geldi. Enerji güvenliğine dair bu politikalar her ülkenin coğrafi, siyasi ve ekonomik koşulları çerçevesinde tasarlanmaya ve uygulanmaya başlandı.Bu tez çalışmasında, Sovyet sonrası dönemde Orta Asya enerji kaynaklarının güvenlikleştirilmesi ve Orta Asya enerji politikalarında önemli aktörler olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Hindistan'ın bölgedeki rolleri değerlendirilecektir. Bu kapsamda, Orta Asya ülkelerinin karar alma süreçleri, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Hindistan'ın politikaları ve önceliklerini belirleyen koşullar, Orta Asya'daki en son gelişmeler ve boru hatları projeleri çerçevesinde incelenecektir. Bu tezin amacı Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Hindistan'ın Orta Asya'daki enerji kaynaklarına ulaşmak için uyguladığı politikaları karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Energy security has become an important part of national security policies in the last decades. Policies concerning energy security are designed and implemented in different ways by countries based on their geographical, political and economic imperatives.This thesis analyzes the securitization of energy resources in Central Asia and the roles of the US, China, India and Russia as major actors of the Central Asian energy politics in the post-Soviet period. The conditions shaping Central Asian countries decision making process? as well as the policies and priorities of the US, China, India and Russia are analyzed in the light of latest energy policy developments and related pipeline projects in the region. While doing so, this thesis aims to compare and contrast the practices and policies of the US, China, India and Russia in securing access to energy resources of Central Asia.