Yesemek taş ocağı ve heykel atölyesi
Yesemek stone quarry and sculptural workshop
  1. Tez No: 321261
  2. Yazar: AYŞE TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JAN-KRZYSZTOF BERTRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Gaziantep ilinin, Islahiye ilçesinde bulunan Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi önemini taşocagından (bazalt) ve taşocağı yakınlarında bulunan heykellerden almaktadır. Alan ilk kez 1890 da, Zincirli kazılarını yöneten Felix Von Luschan tarafından keşfedilmiş, 1958 -1961 tarihleri arasında ise ilk kazılar Prof. Dr Bahadır Alkım başkanlığında bir ekip tarafından yürütülmüştür. Kazılar esnasında Heykel Atölyesi'nden yaklaşık üçyüz bitmiş veya taslak halinde, aslan, sfenks ve dağ tanrısı heykelleri bulunmuştur. Bulunan heykellerin hangi amaçtan yapıldığı halen bilinmese de, Prof. Dr. Bahadır Alkım, alandaki heykellerin Sakçagözü ve Amik Ovasında bulunan , Zincrili, Sakçagözü, Tell Atchana ve Tell Ta'yinat gibi antik yerleşkelerde mimari yapıları dekore etmek üzere hazırlanmış olabileceğini ileri sunmuştur. Günümüzde bahsi geçen alanlarda yapılan arkeolojik kazılarda ise, sadece Zincirlide Yesemek heykelleri bulunsada halen bu heykellerin kullanım yerlerine dair kesin bilgi bulunamamıştır. Bu nedenle tez Yesemek heykellerinin kullanılabileceği olası mimari yapıları inceler.Yesemek hakkında bir başka tartışma ise atölyenin ve heykellerin tarihlendirilmesidir. Tez tarihlendirilme konusu hakkında Geç Tunç Çağı ve Demir Çağının geçmişine bakarken, bahsi geçen dönemlere ait heykelleri Yesemek heykelleri ile karşılaştırarak stil araştırması yaparak, alana tarihsel açıdan yön vermeye çalışır.
Özet (Çeviri)
The significance of Yesemek Stone Quarry and Sculptural Workshop in Gaziantep Islahiye province is rooted in its basalt quarry and stone sculptures found at the site. Yesemek was first discovered by Felix Von Luschan in 1890 while he was excavating Zincirli (Sam?al). Between 1958 and 1961, the site was excavated by a team under the leadership of Prof. Dr. Bahadır Alkım. The excavations at the site yielded approximately three hundred finished or unfinished lion, sphinx and mountain god sculptures. While the exact function of these sculptures are still not known, Prof. Dr. Bahadır Alkım hypothesized that they might have been prepared to be transported to the ancient sites at Sakçagözu and Amuq plain, such as Zincirli, Sakçagözü, Tell Atchana and Tell Ta?yinat, in order to be used as architectural decoration. Among these sites, however, Yesemek sculptures have been found in Zincirli alone; and no conclusive information about the function of these sculptures have been uncovered. Consequently, the thesis will explore the function of these sculptures by examining the architectural structures where the sculptures could have been used as architectural decoration. Another issue that will be discussed in the thesis is the date of Yesemek workshop and sculptures. To that end, Yesemek sculptures will be stylistically compared to Late Bronze and Iron Age sculptures.