Coping with immigration: The institutional and political dynamics of migration and asylum policy-making in Turkey
Göçle baş etmek: Türkiye'de uluslararası göç ve iltica politikalarını yönlendiren kurumsal ve siyasi dinamikler
- Tez No: 321283
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Uluslararası göç hareketleri, küreselleşmenin dönüştürücü güçlerinin etkisiyle büyük bir değişimden geçmektedir. Türkiye, göç hareketlerinin odağında bir ülke olarak, bu gelişmelerden doğrudan etkilenmektedir. Bugün, yaşanan dönüşümler sonucunda, Türkiye hem göç alan hem de göç veren bir ülke konumundadır. Bu tez, küresel gelişmelerin ışığında, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası göç alanında oluşturduğu yasal düzenlemeler, politikalar ve uygulamaların bir analizini yapmayı; bu analizi yaparken politika üretim süreçlerini yönlendiren dinamikleri ve bu dinamiklerden kaynaklanan sorunları saptamayı amaçlamaktadır.Tezin öncelikli amacı Türkiye'de uluslararası göç politikalarını düzenleyen kurumların kapsamlı bir değerlendirmesini yapmak ve bu kurumların oluşturduğu yasal ve politik çerçevenin katmanlarına nüfuz etmiş güvenlikleştirme olgusunun varlığını tespit etmektir. Çalışma, küresel baskılar ve yönelimlerin, ulus devlet reflekslerinin ve özellikle kurumlar arası parçalı yapıdan kaynaklanan siyasi ve ideolojik çatışmaların politika yapım mekanizmalarının üzerindeki etkisini ölçmek için niteliksel araştırma yöntemlerinden faydalanır. Yapıcı ve nitelikli bir uluslararası göç politikasının oluşturulması için sunduğu temel öneri; mülteci, sığınmacı ve göçmenlere politik kaygılardan arınmış bir şekilde insani pencereden yapılacak yaklaşımların bir an önce benimsenmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
As a country that is highly affected by the changing nature of international migration due to transformative forces of globalization, Turkey is now being defined as a country of both immigration and emigration. This thesis analyzes Turkish state?s international migration politics and policies with regard to recent global trends in migratory movements. It examines the underlying dynamics that govern the policy making processes and tries to identify the problems stemming from them.The primary goal of the thesis is to make an elaborate assessment of the existent institutional framework and to detect the presence of securitization paradigm in the political and legal setting of international migration in Turkey by means of qualitative research methods. It investigates how international pressures and trends, national interests, political considerations and especially the dynamics of fragmented institutional structure have affected policy making strategies. In view of these factors, the thesis suggests adopting a humanitarian approach towards refugees, asylum seekers and migrants that leaves political concerns behind and avoids securitization of the issue.