Hidrofilik etkileşim kromatografisi için yeni sabit fazların sentezi
New stationary phases synthesis for hydrophilic interaction chromatography
  1. Tez No: 321380
  2. Yazar: SALİHA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez ile Hidrofilik Etkileşim Kromatografisi (HILIC) için monodispers, gözenekli, küresel formda yeni kolon materyalleri geliştirilmiştir. Çok basamaklı mikrosüspansiyon polimerizasyonu yöntemi ile sentezlenen kloropropil grubuna sahip polimerik hidrojeller, monoetanolamin, dietanolamin, trietanolamin ve glukozamin ile farklı sıcaklıklarda türevlendirilmiştir. Ayrıca tez kapsamında farklı polimer bileşimleri de denenmiştir. Elde edilen partiküllerin boyut özellikleri ve yüzey yapısı taramalı elektron mikroskobu (Scanning Elektron Microscope, SEM) ile ve yüzey alanı BET (Brunauer-Emmett-Teller) ile ve gözeneklilik özellikleri ise ters büyüklükçe ayırma kromatografisi (Inverse Size Exclusion Chromatography, ISEC) yöntemiyle tayin edilmiştir. Partiküllerin ligand içeriği taramalı elektron mikroskopu enerji dağılım spektroskopi (SEM-EDX) ile belirlenmiştir. Sentezlenen partiküller 150x4.6 mm boyutundaki çelik kolonlara doldurularak HILIC koşullarında polar analit tanımına uyan naftalin, toluen, akrilamid, urasil, timin, adenosin, adenin, sitozinin ayrımında kullanılmış ve performansları incelenmiştir. Elde edilen kromatogramlardan hesaplanan teorik tabaka sayıları ile pik çözünürlükleri kıyaslanmış ve çalışılan partiküller arasında en iyi performans 80 ºC sıcaklıkta türevlendirilmiş trietanolamin bağlı partiküllerde elde edilmiştir. Bu partiküllerde teorik tabaka sayısı 83.023 m-1 olarak tespit edilmiş ve bu teorik tabaka sayısı ile ayırma verimi yönünden bu partiküllerle dolgulanmış kolonun mevcut ticari kolonlarla yarışabilir nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
New monodisperse, porous, spherical form column material were developed for Hydrophilic Interaction Chromatography (HILIC). Polymeric hydrogels, which have chloro-propyl group and synthesized by the method of multi-step microsuspension polymerization method, were modified with monoetanolamine, dietanolamine, trietanolamine and glucosamine at different temperatures. Also different polymer compositions were studied. Size and size distribution analysis of synthesized particles were performed by using Scanning Electron Microscopy (SEM) images, surface area of particles were determined by BET ( Brunauer-Emmett-Teller) and porosity properties were obtained by HPLC system using the method of Inverse Size Exclusion Chromatography (SEC). Ligand contents of the particles were determined by using Scanning Electron Microscopy Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (SEM-EDX). Synthesized particles were packed into stainless steel columns (150x4.6 mm) and used in separations of naphtaline, toluene, acrylamide, uracil, thymine, adenosine, cytosine which are appropriate to the definition of polar analyte and their chromatographic performances were tested. When comparing the chromatograms, calculated theoretical plate numbers and resolution values, the best chromatographic result were obtained by using the particles modified with triethanoleamine at 80 °C. Theoretical plate number of these particles was 83.023 plate /m and it was observed that tested column packed with these particles was comparable to existing commercial columns in terms of the theoretical plate number and seperation efficiency