Karaboğaz Gölü'nde (Samsun) yaşayan Neogobius melanostomus(Pallas,1814)'un bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some biological characteristics of Neogobius melanostomus (Pallas,1814) in Karabogaz Lake (Samsun)
  1. Tez No: 321381
  2. Yazar: SEDA TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. YILDIZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Neogobius melanostomus'un bazı biyolojik özellikleri ile Karaboğaz Göl suyunun bazı fiziksel özelliklerinin araştırıldığı bu çalışma Ağustos 2011 ve Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. N. melanostomus türünün yaş dağılımı, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü gibi büyüme özellikleri ile eşey oranı, eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı, gonadosomatik indeks gibi üreme özellikleri ile mide doluluk indeksi saptanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda yaş dağılımının I-IV arasında olduğu, total boy değerlerinin 100-184 mm, ağırlık değerlerinin ise 12-119 g olduğu ve boy-ağırlık değerleri arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Kondisyon faktörü değeri tüm populasyon için 1,64 olarak hesaplanmıştır.Tüm populasyonda eşey oranı (dişi:erkek) 0,54:1 olarak hesaplanmıştır. Gonadosomatik indeks ve yumurta ölçümlerine dayanılarak üreme mevsiminin Nisan ve Eylül ayları arasında devam ettiği saptanmıştır.Mide doluluk indeksinin aylara göre farklılık gösterdiği ve en yüksek değerin mayıs ayında en düşük değerin ise eylül ayında olduğu belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Karaboğaz Gölü'nde yaşayan N. melanostomus türünün büyüme özelliklerinin normal balık populasyonlarında beklenen sonuçlara uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study, which was conducted between August 2011 and May 2012, reports the results of investigations on some biological characteristics of Neogobius melanostomus and some physical characteristics of the water of Lake Karabogaz. In the study, the sex ratio of N. Melanostomus and its growth properties, such as its age dispersion, condition factor , age-lenght, age-weight, and lenght-weight relations, are investigated, as well as its reaching the age of sexual maturity, its stomach fullness index, and its reproduction properties such as its gonadosomatic index.It is also determined in this study that the age interval of Neogobius melanostomus is I-IV, its length interval is 100-184 mm, and its weight interval is 12-119 g. It is observed that there is a direct proportion between its lenght and weight. Moreover, the condition factor of the population is found as 1, 64.The sex ratio of the population is found as 0,54:1. It is also determined by taking into account its gonadosomatic index and egg measurements that its breeding season is from April to September. It is observed that the stomach fullness index varies monthly, and it is highest in May and lowest in September.As a result of this study, it is concluded that the growing characteristics of N. melanostomus population living in Lake Karabogaz is compatible with standard fish populations.