Gömülü işletim sistemleri için başarım amaçlı öbek tabanlı yeni bir yöntem ve bu yöntemin ince istemciler temelinde gerçekleştirimi
A new block based method for embedded operating systems with performance objective and implementation of this method on thin clients
  1. Tez No: 321394
  2. Yazar: KEREM ERZURUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşletim sistemleri, günümüz bilgisayar bilimlerinin temel yapı taşlarından biridir. Bu temel yapı taşı, son kullanıcı işletim sistemleri ve gömülü işletim sistemleri olarak kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Gömülü işletim sistemleri genellikle kısıtlı donanım bileşenleri üzerinde belirli bir işi gerçekleştirmek üzere çalışmaktadırlar. Çoğu durumda bu sistemlerin başarımları yapmakta oldukları işlemler için kritik öneme sahiptir. Gömülü işletim sistemlerinin çok geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen, bu tez kapsamında ince istemciler ve bu istemciler üzerinde bulunan gömülü işletim sistemleri temel alınmıştır. Bu şekilde mümkün olan en geniş uygulama alanı ve donanım desteği önerilmiş olan yeni yöntem ile test edilebilmiştir.Bu tez kapsamında, başta ince istemci mimarisi olmak üzere, her türlü bilgisayar mimarisi ile de çalışabilecek, bir işletim sistemi sıkıştırma yöntemi önerilmiş ve tasarlanmıştır. Kütük yönetim sistemi bazında sıkıştırma işlemlerinin işletim sistemi başarımı üzerindeki olumsuz etkisi göz önüne alındığında, tasarlanmış olan sıkıştırma yöntemi işlemi işletim sistemi bazında yapılmış ve gerçekleştirilmiştir.Ayrıca tez kapsamında, geliştirilmiş olan sıkıştırma yöntemi, günümüzde kullanılmakta olan yaygın yöntemler ile gerektirdiği depolama alanı ve başarım kriterleri ile karşılaştırılmış ve bu karşılaştırma sonuçları ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating systems, is one of the fundamental building blocks of computer science today. The basic building block is divided into two sub classes, as the end-user operating systems and embedded operating systems. Embedded operating systems are generally perform a specific job on the limited hardware components. In most cases, performances of these systems are critical to their operations. Although the embedded operating systems have wide area of usage, in the scope of this thesis, thin clients and embedded operating systems are the main subjects. By this way, the proposed new method could be tested with the widest possible field of applications and hardware support.In scope of thesis, a new operating system compression method is proposed and designed especially for thin-client architecture and also able to work with all types of computer architecture. Considering the negative performance effect of file system based compression methods, the compression method is designed and develeped on operating system level.In addition within this thesis project, the compression method that is developed, is compared with the common methods which are being used today within criteria of required storage space and performance.