Uzun dağıtım hatlarının gerilim kalitesi sorunlarının statik var kompanzatör ile giderilmesi
Mitigation of voltage quality problems in long distribution lines by using static var compensator
  1. Tez No: 321396
  2. Yazar: MOHAMMAD BARGHİ LATRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde uzun dağıtım hatlarında gerilimin düzenlenmesi ve dengesiz yüklerin dengelenmesi için önerilen tristör kontrollü reaktör (TKR) tabanlı şönt statik VAr kompanzatörün (SVK) performansı incelenmiştir. Bu amaçla, gerilim regülasyon tipi TKR tabanlı SVK'nın kontrol sisteminin modeli geliştirilmiş ve benzetim ortamında uygulanmıştır. Güç sistemi, PSCAD-EMTCD bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanılarak, kararlı durum ve geçici durumlar için tanımlanmış ve bilgisayarda benzetimleri yapılmıştır. Benzetim çalışmalarında uzun bir dağıtım hattı ve çeşitli yük koşulları için SVK performansı incelenmektedir. Çalışmalar SVK sisteminin çeşitli dağıtım hat uzunlukları ve çeşitli yük koşulları için standartlara ve güç kalitesi ile ilgili düzenlemelere uyum sağlayabileceğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the performance of thyristor controlled reactor (TCR) based shunt static VAr compensator (SVC), set up for voltage support and unbalanced load compensation of long distribution lines, has been examined. For this purpose voltage regulation type TCR based SVC control system model has been developed and validated by computer simulations. A system has been defined and simulated in steady-state and transient conditions using the Power System Computer Aided Design (PSCAD-EMTCD) software. Simulation studies examine the performance of SVC for a long distribution line and for various load conditions. Studies confirmed that with the SVC system, standards and regulations about power quality can be complied for various distribution line lengths and various loadconditions.