Measurement of hydrophobicity of sulphide minerals by using electrochemical methods
Sülfürlü minerallerde hidrofobiklik derecesinin elektrokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 321421
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFİR EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Flotasyonda konsantre olarak alınan değerli mineralin miktarı, mineralin hidrofobiklik derecesi ile ilişkilidir. Talk, grafit, molibdenit gibi bazı mineraller doğal hidrofobikliğe sahiptirler. Bununla birlikte birçok mineral hidrofilik özelliğe sahip olduğu için, yüzeylerini hidrofobik yapmak için toplayıcıya ihtiyaç duyulur. Hidrofobiklik, minerallerin yüzeyinden suyu uzaklaştırma ve hava kabarcığına yapışma eğilimi olarak tanımlanabilir. Minerallerin hidrofobiklik derecelerinin belirlenmesi, flotasyon sürecini gözlemlemek ve değerlendirmek için oldukça önemlidir. Soğurulan toplayıcı miktarıyla hidrofobiklik derecesi arasında bir ilişki vardır.Bugüne kadar sülfürlü minerallerin hidrofobiklik derecesini ölçmek için çeşitli deneysel yöntemler kullanılmıştır. Temas açısı ölçümleri, kabarcık bağlanma süresi, mikroflotasyon ve spektroskopik yöntemler (UV görünür bölge spektrofotometresi, FTIR, HPLC,ToF-SIMS, vs.) en çok kullanılan yöntemlerdir. Bununla birlikte bu yöntemler nicel veya en fazla yarı nicel ölçümler sağlamaktadırlar. Ayrıca bu yöntemler için özel numune hazırlama gerekliliği ve deneylerin ex-situ yapılması bu yöntemler için birer dezavantajdır.Bu çalışma sülfürlü minerallerin hidrofobiklik derecesini sülfürlü minerallerin yarı iletken özelliklerini kullanarak elektrokimyasal yöntemler ile ölçmeyi amaçlamaktadır. Sülfürlü minerallerde mineral-toplayıcı etkileşimi elektrokimyasal ve kimyasal reaksiyonlar ile meydana gelmektedir. Bu sayede minerallerin hidrofobiklik dereceleri elektrokimyasal tekniklerle belirlenebilmektedir.Bu çalışmada açık devre potansiyeli ölçümleri, voltametrik yöntemler, kronoamperometri, ve empedans (EIS) sülfürlü minerallerin hidrofobiklik derecelerinin belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Sülfürlü mineral olarak kalkopirit ve pirit kullanılmıştır. Toplayıcı olarak ise farklı kimyasal yapılara sahip sodyum iso propil ksantat (SIPX) ve di thiofosfin (DTPI) kullanılmıştır.EIS yönteminin minerallerin hidrofobiklik derecelerinin belirlenmesinde en uygun elektrokimyasal yöntem olduğuna karar verilmiştir. EIS yöntemi ile yüzeye soğurulan toplayıcı miktarı kantitatif olarak belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In froth flotation, the amount of valuable mineral recovered to the concentrate correlates with its degree of hydrophobicity. Some minerals, such as talc, graphite, molybdenite, etc., have natural floatability. However, since most of the minerals demonstrate hydrophilic behavior, collectors are required to acquire hydrophobic surface. Hydrophobicity can be defined as the minerals? tendency to remove the water from its surface and attach to the bubble. Measurement of hydrophobicity of mineral surfaces is very important in terms of observing and evaluating the flotation process. There is a correlation between the amount of adsorbed collectors and the degree of hydrophobicity.Up to now, various experimental techniques have been used for measurement of degree of hydrophobicity. Contact angle, bubble induction time, microflotation and spectroscopic methods (UV visible spectroscopy, FTIR, HPLC, ToF-SIMS) are the most commonly used techniques. However, most of these techniques provide qualitative and at most semi-quantitative measurements. Besides, requirement of preparing a special sample and ex-situ operation method are disadvantages of these methods.This study addresses measurement of the degree of hydrophobicity of sulphide minerals by using electrochemical techniques, utilizing their semi-conductive property. Since the mineral-collector interaction is electrochemical in nature, the degree of hydrophobicity of a sulphide mineral can be measured by electrochemical techniques.In this study, open circuit potential measurements, voltammetric methods, chronoamperometry and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) were used to quantify the degree of hydrophobicity. Chalcopyrite and pyrite were used in the experiments. Sodium iso propyl xanthate (SIPX) and sodium di-isobutyl dithiophosphinate (DTPI) were chosen as collectors with different chemical structures.EIS was decided as the most appropriate electrochemical method for determining the degree of hydrophobicity of sulphide minerals. By EIS method, amount of collectors adsorbed on the mineral surfaces could be identified.