The investigation of electrochemical and spectroelectrochemical behaviour of carbazole and some carbazole derivatives
Karbazol ve bazı karbazol türevlerinin, elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal davranışlarının incelemesi
- Tez No: 321423
- Danışmanlar: PROF. KADİR PEKMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Polikarbazol ve N-substitue polikarbazoller bağıl olarak iyi elektrokimyasal özelliklere sahip yeni iletken polimerlerdendir ve bunların iletken türleri elektrokimyasal metodlar kullanarak kolaylıkla elde edilebilir. Polikarbazol, polikarbazol 9-yl-metanol, polikarbazol 9-yl-karboksilik asit ve polikarbozol 9-yl-siyanoetil ince iletken polimerik filmleri, ITO (indiyum kalay oksit) kaplı cam ve platin elektrot üzerinde 0 ile -1.6 V arasında dönüşümlü voltamogramlar kullanılarak yükseltgeyici elektropolimerizasyon yöntemiyle sentezlendi. Elektropolimerizasyon, hem asit (HBF4) içeren hem de asit içermeyen asetonitril çözeltilerinde gerçekleştirildi. TBABF4 destek elektroliti içeren çözeltilerden elde edilen iletken polimer filmleri ITO yüzeyine daha homojen kaplandığı gözlenmiştir. Polikarbazol ve poli N-substitue polikarbazoller indirgenmiş nötral hallerinde renksizdir, gerilim aralığı 0.7 ile ? 1.0 V aralığında değiştirildiğinde polimer filmleri renksizden mavi veya yeşil renge dönmektedir. Öte yandan elde edilen polimer filmlerin bazı çok bilinen çözücülerde çözündüğü bulunmuştur.Elde edilen polimerlerin yapıları Nükleer manyetik rezonans (1H,13C NMR) ve FTIR, Raman spektroskopisi yöntemleri kullanılarak açıklanmıştır. Ortalama molekül ağırlığı Jel geçirgenlik kromatografisi yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen polimerlerin elektrokimyasal ve fiziksel davranışlarının belirlenmesinde dönüşümlü voltammetri (CV), kuru iletkenlik ölçümleri, taramalı elektron mikroskopi (SEM) ve UV-vis spektroelektrokimya teknikleri kullanılmıştır. Spektroelektrokimyasal çalışmalar göstermiştir ki polikarbazol ve poli N-substitue polikarbazol filmleri yükseltgenmiş hallerinde yeşil veya mavi renkliyken, nötral indirgenmiş hallerinde yüksek geçirgenliğe sahiptir. Ayrıca elde edilen her üç polikarbazol türevi için elektronik kuru iletkenlik değerleri 10-3 ? 10-4 S.cm-1 aralığında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polycarbazole (PCz) and poly(N-substituted carbazoles) are relatively new conducting polymer groups with good electrochemical characteristics, and its conductive form can easily be obtained by the electrochemical method. Polycarbazole (PCz), polycarbazol-9-yl-methanol (PCz-CH2OH), polycarbazol-9-yl-carboxylic acid (PCz-CH2COOH) and polycarbazol-9-yl-cyanoethyl (PCz-CH2CH2 CN) thin conducting polymer film were synthesized on ITO (Indium tinoxide) coated glass and on Pt electrode by oxidative electropolymerization of a new carbazole derivatives using CV between 0-1.6 V. Electropolymerizations can be carried out in acetonitrile both of presence of acid (HBF4) and absence of acid. The conducting polymer films obtained with TBABF4 as supporting electrolyte are more homogenous and their coverage efficiency on ITO is very high. Neutral reduced form of PCz and poly(N-substituted carbazoles) are colorless, so when we switched potential between 0.7- 1.0 V the polymeric films in CV changed to colorless and green or blue. On the other hand obtained polymeric films can be found soluble in some common solvents.The structure of the obtained polymers were characterized by nuclear magnetic resonance (1H, 13C NMR), Fourier transform infrared (FTIR) and Raman spectroscopy. The average molecular weight has been determined by gel permeation chromatography. Investigation of electrochemical and physical properties on behavior of the resulting polymer were performed by cyclic voltammetry, dry conductivity measurement, scanning electron microscopy, and UV-vis spectroelectrochemistry. Spectroelectrochemical studies indicated that poly(N-substituted carbazoles) films revealed a green or blue color in the oxidized state and a high transmittance in the neutral reduced state. Moreover the electronic dry conductivities of the three compound were measured in the range of 10-3 -10-4 S cm-1.