Spectroelectrochemical investigation of platinum(II) complexes containing bidentate nitrogen and sulphur donor ligands
Çift dişli azot ve kükürt verici atomlu ligand içeren platin(II) komplekslerinin spektrokimyasal incelenmesi
  1. Tez No: 540291
  2. Yazar: HLYMA ALI GHIT MUHAMED ALTAHR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÖZALP YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
5,6-di-2-tiyenil-2,3-dihidropirazine koordine olmuş asimetrik, bis ve cis geometrisindeki platin komplekslerinin ([Pt(NH3)Cl(L)]Cl.7,5H2O, [PtCl2(L)].H2O and [Pt(L)2]Cl2.0,5H2O)) elektrokimyasal davranımları DMF (dimetil foramid) içinde Ag/AgCl referans elektroduna karşı platin elektrodu kullanarak dönüşümlü ve lineer tarama voltammetre yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Platin(II) komplekslerinin sabit potansiyel elektrolizleri yükseltgenme mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla ilk yükseltgenme tepe gerilimlerinde yapılmış ve spectral değişimler elektroliz esnasında elektronik soğurma spektrofotometresi kullanılarak kaydedilmiştir. Serbest ligandın 1.24 V'da yapılan elektrokimyasal yükseltgenmesi sonucunda dimer oluşmuştur. Ligandın uzun süreli elektrolizi sonucunda dimerik yapının polimerik bir ürüne dönüştüğü tespit edilmiştir. Platin komplekslerinin elektokimyasal yükseltgenmesi sırasında ise cis ve asimetrik geometride kararlı fakat bis geometride kararsız radikalik kompleks katyon oluşumu gözlenmiştir. Platin kompleksleri ve ligandın elektrokimyasal indirgenme tepkimelerinin pirazin halkası üzerinden gerçekleştiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyclic and Linear Sweep Voltammetry techniques were applied to enlighten the electrochemical behaviour of 5,6-di-2-thienyl-2,3-dihydropyrazine coordinated platinum complexes, [Pt(NH3)Cl(L)]Cl.7,5H2O, [PtCl2(L)].H2O and [Pt(L)2]Cl2.0,5H2O in asymmetric, bis and cis geometry, respectively in DMF (Dimethyl formamide) at platinum electrode vs Ag/AgCl. Constant potential electrolysis of the platinum(II) complexes were carried out their oxidation peak potential and the spectral changes recorded in situ by using electronic absorption spectrophotometer in order to reveal the mechanism of the oxidation reaction. Electro oxidation of free ligand at 1.24 V generates a dimer. Elongated electrolysis of the ligand, on the other hand, yields the polymer of the thenyl pyrazine. Electrochemical oxidation of platinum complexes produce a radicalic complex cation, which is stabilized in asymmetric and cis geometries but unstable in bis geometry. Electrochemical reduction of the ligand and the platinum complexes suggested that the reduction of all these compounds involve pyrazine ring.