Tarama istatistikleri ve Türkiye deprem verilerine uygulaması
Scan statistics and its application to Turkish earthquake data
- Tez No: 321426
- Danışmanlar: DR. AYTEN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Olaylar arasındaki anlamlı kümelenmelerin tespit edilmesinde kullanılan tarama istatistikleri uygulama alanı geniş olan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, tarama istatistiklerinin tanıtılması ve Türkiye deprem verileri üzerine bir uygulamasıdır. Bu amaçla, tek, iki, üç boyutlu tarama istatistiklerinin çeşitli olasılık dağılımları altındaki teorisi tez çalışmasında incelenmiştir. Tarama istatistiklerin elde edilmesinde kullanılan SaTScan yazılımı kısaca tanıtılmış ve bu yazılım yardımıyla Türkiye deprem verilerinin zaman, mekan, uzay-zaman boyutunda kümelenmeleri araştırılmıştır. Tez çalışması ülkemizde tarama istatistiklerinin kullanıldığı ilk çalışmadır. Elde edilen bulgular ülkemizde hassas bir konu olan deprem için faydalı bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The scan statistics is a statistical method which detects the clusters among the events and has been widely used in various areas. The aim of the study is to introduce the scan statistics and apply that methodology to Turkish eartquake data. The theories of one, two, three dimensional scan statistics under the various probability distributions are investigated in the study. SaTScan software, which is used to obtain the scan statistics is briefly mentioned in the thesis and then the clusters in Turkish eartquake data are explored in temporal, spatial, space-time dimensional by using the software. The thesis contains the first application of the scan statistics in Turkey, especially it contains valuable results for the Turkish eartquake structure.