Dikey hata sınıflandırması ve yazılım geliştirme süreci bağlam bilgisi kullanılarak hataların kök sebeplerinin incelenmesi
Investigating defects root causes by using orthogonal defect classification and software development process context
- Tez No: 321431
- Danışmanlar: DR. AYÇA TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez kapsamında; TÜBİTAK - BİLGEM - UEKAE / Yazılım ve Veri Mühendisliği Bölümü (G222)'nün yazılım geliştirme sürecini ve ürün kalitesini iyileştirmek amacıyla, geliştirme süreci içerisinde kaydedilen, ürünün kalitesi için kritik öneme sahip hataların analizi ve bu hataların tekrar oluşmasını önlemek için önerilen yöntem anlatılacaktır.Yöntem ile hataların kök sebeplerinin incelenmesi ve ileride tekrarlamaması için önleyici tedbirlerin alınması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak Dikey Hata Sınıflandırması (?Orthogonal Defect Classification?) tekniğini ve hataların çıktığı yazılım geliştirme sürecinin bağlam bilgisini birlikte ele almak önerilmektedir. Yöntemin uygulanması ile hataların hem süreç yönünden hem de teknik yönden analizi yapılarak kaliteli ve güvenilir ürünler elde edilmesi hedeflenmektedir. Yöntemin gerçekleştirilebilirliği, örnek bir uygulama üzerinde gösterilmiş ve hataların kök sebeplerine ulaşılabildiği görülmüştür. Ayrıca, kök sebeplerine ulaşılan hataların bir daha tekrarlamaması için alınması gereken tedbirlerin neler olabileceği belirlenmiştir. Yöntemin uygulanması ile elde edilen ölçme sonuçları değerlendirilmiş ve yöntem uygulanmadan önceki hataların durumu ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları önerilen yöntemin geliştirme sürecini ve ürün kalitesini iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, for the purpose of improving the quality and reliability of software development process and product of TÜBİTAK - BİLGEM - UEKAE / Software and Data Engineering Department (G222), the method that has been proposed for investigating the root causes and preventing from reoccuring of software defects, recorded in software development process and having critical role in software product?s quality and reliability, will be explained.It is aimed to investigate software defects? root causes and develop precautions to prevent software defects in the following software development phases with this method. It is proposed to handle ODC (?Orthogonal Defect Classification?) method and the context information of software development process producing software defects together. In order to develop qualified and reliable software product by implementing this method, software defects will be investigated in terms of both software development process and technical aspects. The achievability of this method was shown on a case study which showed that software defects? root causes could be found by this method. Besides, precautions that needed to apply to prevent software defects from reoccurring in following software development phases, was determined. After implementing this method, measurement results were compared to the state of the software defects before implementing this method. Comparison results show that the proposed method can improve the development process and product quality.