Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki Fatih devri ciltleri
  1. Tez No: 32144
  2. Yazar: HABİB İŞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAMİ TURAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
IV ÖZET Cilt sanatı; dünyada, özellikle de Türklerde oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Bu konuyla ilgili bazı kavram ve terimleri, malzeme ve yapım yöntemlerini sistematik bir biçimde ele alırken; insan, toplum, kültür bağıntısında; sanat ve sanatçılar üzerinde ne denli etkili olduğunu irdelemeye çalıştık. Birinci bölümde; cilt sanatının kısa tarihçesinden sonra, kullanılan aletleri, malzemeleri, yapım yöntemlerini ve bir cildi meydana getiren parçaları inceledik. İkinci bölüm de ise; Fatih Devri'ne genel bir bakış açısıyla ilim, sanat ve sosyal açıdan gelişmelerden ve bu gelişmelerin güzel sanatlara olan etkilerinden söz ettik. Üçüncü bölümünde ise; çalışma konusunu oluşturan Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan, Fatih Sultan Mehmet'in Hususi Kütüphanesine ve o dönemin müelliflerine ait, kayıtlı otuziki eseri yerinde inceliyerek, fotoğrafları ve künyeleri ile belgeledik.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The art of book bindi n g has a rathcr old history in the world and particulary wiihin Islamic and Turkish cultures. in our rcsearch, which trcats systematically the concepts and tcrminologi.es relevant to this subject, we have tried to explain through production technology, materials being used and related findings which is applicable to the relationship of art-man and society. The first part; coınprises a short study of chronological developernent of book binding and also materials, tools and instruments used. The sections of a bindi ng is also mentioned in this part, Part two has been planned to accumulate on the structure of the society. The social, scientific and artistic improvements and their effects on the world of art. The third part includes the study on Fatih Sultan Mehmet's private coliection of books and the works of some autors of the same period which are in the Süleynıaniye Library. We have tried to gather our findings arranged with a detailed list and photos.