Örnekleme kuramında tahmin edicilere kalibrasyon yönteminin uygulanması
Application of calibration method to estimators in sampling theory
- Tez No: 321442
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KADILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tahmin edicilerin kalitesini artırmak amacıyla yardımcı değişken bilgisi kullanılarak sonlu kitle parametrelerinin kalibrasyon tahmin edicileri, İstatistikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kitle ortalaması, varyansı, kovaryansı gibi kitle parametrelerinin kalibrasyon tahmin edicileri incelenmiştir. İlk olarak olasılıksal örnekleme tasarımları tanıtılmış ardından olasılıksal tahmin edicilerin özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde literatürde var olan kalibrasyon tahmin edicilerinin özellikleri incelenmiştir.Kalibrasyon tabakalı rastgele örneklemede tabaka ağırlıklarının optimum bulunması amacıyla yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında tabakalı rastgele örneklemede kitle ortalamasının tahmini için yeni kısıtlar altında yeni bir kalibrasyon tahmin edicisi önerilmiştir. Önerilen tahmin edici ile literatürde var olan kalibrasyon tahmin edicisini etkinlik bakımından karşılaştırmak amacıyla bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Simülasyon çalışmasında dört farklı kitle düşünülmüş ve her bir kitleden seçilen tüm olası örneklemlerden tahminler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Calibration estimators of the finite population parameters are widely used in Statistics to improve the quality of estimators using auxiliary information.In this study, calibration estimators of population parameter such as mean, variance and covariance are reviewed. Firstly, proportional sampling designs are introduced then properties of proportional estimators are given. In the third section, properties of calibration estimators are investigated which exist in the literature. In stratified random sampling, calibration approach is used to get optimum strata weights. In this thesis, a new calibration estimator for population mean under the new constraint is proposed. A simulation study has been performed to compare the efficiency of the proposed estimator with respect to existing calibration estimator in the literature. In the simulation study, we consider four different populations and calculate the estimators from all possible samples. The results obtained in the simulation study are discussed at the final section.