Ti3Al ve Y3Al bileşiklerinin elektronik yapısının ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of structural, vibrational properties of and phonon properties of Ti3Al and Y3Al compounds within the density functional theory
  1. Tez No: 321472
  2. Yazar: MUAMMER ERSEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Yoğunluk Fonksiyonel Teori ve ab-initio pseudopotansiyel metodu ile Ti3Al ve Y3Al bileşiklerinin Au3Cu (Ll2) yapısında; yapısal, elektronik ve titreşim özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi içerisinde genelleştirilmiş eğim yaklaşımı (GEY) kullanılarak hesaplandı. Hesaplanan denge örgü sabitleri, bulk modülleri ve bulk modüllerinin basınç türevleri daha önceki çalışmalarla karşılaştırıldı. Elde edilen örgü sabitleri kullanılarak hesaplanan ve çizilen elektronik yapısı ve durum yoğunlukları grafikleri her iki bileşiğin de metalik karakterde olduğunu gösterdi. İlk kez bu çalışmada Ti3Al ve Y3Al bileşiklerinin fonon frekansları Brillouin bölgesinde birkaç yüksek simetri noktaları boyunca hesaplandı ve çizildi. Her iki bileşik te L12 (Au3Cu) yapısında fonon frekansları kararlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, structural, electronic and vibrational properties of Ti3Al and Y3Al compounds have the structure of Au3Cu (Ll2) were calculated using Generalized Gradient Approximation include in density functional theory (DFT) and ab-initio pseudopotantial methot. The calculated equilibrium lattice constants, bulk modulus and the pressure derivatives of bulk modules (dB/dP) were compared with earlier studies. From the electronic band structure and density of states spectra drawing obtained lattice constants it was absorved that both compound exibited metallic characters. Phonon frequencies of Ti3Al and Y3Al have been calculated and drawn along several lines of high symmetry in the Brillouin zone for the first time in this study. The phonon frequencies of both compounds calculated in L12(Au3Cu) phase come out to be stable.