ScX3(X=Ir, Pd, Pt ve Rh) bileşiklerinin yapısal, elektronik ve fonon özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of structural, electronic and phonon properties of ScX3(X=Ir, Pd, Pt and Rh) compounds within the density functional theory
- Tez No: 321471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Yoğunluk Fonksiyonel Teori (YFT) ve Ab-initio pseduo potansiyel metodu ile ScX3 (X= Rh, Pd, Pt ve Ir) bileşiklerinin L12 (Au3Cu) yapısında; yapısal, elektronik ve titreşim özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) içerisinde Genelleştirilmiş Eğim Yaklaşımı (GEY) kullanılarak hesaplandı. Örgü parametreleri, hacim modülü (bulk modülü) ve hacim modüllerinin basınç türevleri gibi taban durum özellikleri değerlendirildi. Hesaplanan yapısal ve elektronik özellikler önceki sonuçlarla oldukça iyi uyum içindedir. Hesaplanan toplam ve parçalı durum yoğunlukları bu bileşiklerin metalik karakterde olduklarını göstermiştir. Fonon-dispersiyon eğrileri Yoğunluk Fonksiyonel Pertürbasyon Teorisinin First-Principle lineer tepki yaklaşımını kullanarak elde edildi. ScX3 (X= Rh, Pd, Pt ve Ir) bileşiklerinin alçak frekans bölgeleri başlıca Sc atomlarının titreşimlerinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structural, electronic and phonon properties of the ScX3 (X= Rh, Pd, Pt ve Ir) in the L12 (Au3Cu) phase was calculated using the density functional theory (DFT) within the generalized gradient approximation (GGA). The ground state quantities such as lattice parameter, bulk modulus and first-order pressure derivative of the bulk modulus, were evaluated. The calculated structural and electronic properties were in good agreement with previous results. The calculated total and partial density of states showed that they were all metallic. Phonon-dispersion curves were obtained using the first principles linear-response approach of the density functional perturbation theory (DFPT). The low-frequency regions of ScX3 (X= Rh, Pd, Pt ve Ir) are mainly due to the vibrations of Sc atoms.