Introducing tangible objects into motion controlled gameplay using Microsoft Kinect
Fiziksel nesnelerin hareketli oyun kontrolü kapsamına Microsoft Kinect kullanılarak dahil edilmesi
  1. Tez No: 321479
  2. Yazar: L. GAMZE BOZGEYİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Geçtiğimiz yıllarda oyun kontrolü alanında daha fazla etkileşime olanak sağlayan büyük gelişmeler yaşanmıştır. Hareket kontrol kumandalarının kullanıcılara sunulması süregelen alışılmış oyun etkileşiminde köklü bir değişikliğe yol açmış ve geliştiriciler için pekçok yeni etkleşim yolunu inceleme ve araştırma olanağını beraberinde getirmiştir. Oyun kontrolü alanında son teknolojiye sahip bu cihazlardan biri olan Microsoft Kinect for Xbox 360, kullanıcıların hareketlerini kontrol girdisi olarak algılayabilmekte-dir. Temassız etkileşimin ilgi çekici ve cazip olduğu düşünülse de, gerçek hayattaki fiziksel aktiviteleri taklit eden masa tenisi, eskrim, beyzbol ve golf gibi bazı oyunlar için kullanıcının elinde fiziksel bir nesne taşıması, oyuna daha çok dahil olması ve hareketleri daha derinden hissetmesi açsından daha yararlı olabilir. Bu tez dahilinde, Microsoft Kinect for Xbox 360 kullanılarak, oyuncunun elinde fiziksel bir nesne taşıyıp taşımadığını algılayan, eğer taşıyorsa nesnenin boyutlarını algıladıktan sonra elde tutulan nesneyi kullanıcının hareketlerini yansıtarak oyuna dahil eden bir fiziksel oynanış yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, deneysel bir oyun üzerinde uygulanmış ve etkileri ölçmek için bir kullanıcı çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen yöntemin kullanıcılara daha doğal ve hassas kontrol olanağı ile yeni olası hareketler sunarak daha iyi bir oynanış şekli sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent years have witnessed great improvements in ways of game controlling yielding to higher level of interaction. Release of motion controller devices radically changed the conventional ways of interaction that have been used for controlling games so far, also giving developers the opportunity of exploring various new possible ways of interaction. One of these off the shelf tools, Microsoft Kinect for Xbox 360, recognizes motions of the players as game controlling inputs. Although touchless interaction is perceived to be attractive, games that mimic real life activities such as table tennis, sword fighting, baseball and golf may benefit from the player?s holding a tangible object to get more involved into game, sensing the actions deeply. In this thesis, a tangible gameplay interaction method that senses whether or not the player holds an object in the hand; if so, detects its dimensions and incorporates the hand-held object into gameplay by projecting motions of the player accordingly, is developed using Microsoft Kinect for Xbox 360. Developed algorithm is implemented on an experimental game and a user study is performed which revealed that an improved gameplay with more natural and accurate motion controlling yielding to new possible actions is achieved with the developed system.