Türkçe öğretmenlerinin kültürel mirasın aktarılmasına yönelik görüşleri: Safranbolu kent örneği
Turkish teachers' views on the transfer of cultural heritage: Safranbolu city example
- Tez No: 897521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültür; bir toplumu diğer toplumlardan ayıran, kendine özgü gelenek ve göreneklerini, inançlarını, el sanatlarını, yaşam biçimlerini oluşturan değerler bütünüdür. Her milletin kendine ait yaşamsal döngüsünü yansıtan kültürü bulunmaktadır. Bir toplumun kültürü günün şartlarına uygun olarak geçmişten geleceğe değişerek devam eder. Kültürel miras; yüzyıllar boyunca milletlerin kültürel bağlarını kuvvetlendiren, toplumları bir arada tutan ve gelecek nesillere kültürel kimlikleri hakkında ışık tutan ortak değerlerdir. Kültürel miras UNESCO tarafından somut ve somut olmayan miras değerleri olarak iki bölümde incelenmiştir. Somut kültürel miras, insan eliyle oluşturulmuş olan araç, gereç ve kullanılan eşyaları kapsarken; gelenek, görenek, örf, adet, kurallar ve ritüeller gibi pek çok unsurda somut olmayan kültürü oluşturmaktadır. Kültürel mirasın aktarılması, toplumların kimliklerinin koruması ve gelecekteki kuşaklara bu kimliğin tanıtması açısından büyük önem taşır. Kültürel mirasın aktarılması, hem somut hem de somut olmayan unsurları içerir Bu çalışmada, Türkçe öğretmenlerinin kültürel mirasın aktarılmasındaki düşünceleri ve rolleri araştırılmıştır. Çalışma, alan çalışmasının araştırma aşaması olan“yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Safranbolu'daki ortaokullarda görev yapan 39 Türkçe öğretmeni ile 26 Mart – 20 Mayıs 2024 tarihleri arasında görüşmeler yapılmıştır. Çalışma ile Türkçe dersindeki kültürel miras ile ilgili değerlerimizin öğrencilere aktarılmasında olumlu veya olumsuz yönleri ortaya konulması hedeflenmiştir. Böylece öğrencilerimizde farkındalık oluşturulması amacıyla kültürel miras konusunda düşüncelerine ulaşarak, müfredat konularına gerekli eklemeler ve/veya çıkarmalar yapılması konusunda öneriler getirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda Türkçe ders kitaplarında yer alan konulardan destanlar, efsaneler, masallar, deyimler ve atasözleri ile gölge oyunlarının öğrenciler tarafından daha çok dikkat çektiği; kültürel mirasın korunması ve aktarılmasına ilişkin öğrencilere müze ve ören yerleri ile kültür ve turizm gezilerinin yaptırılmasının yararlı olacağı; kültür ve kültürel mirasın aktarılmasına yönelik olarak belirlenecek bir dersin zorunlu ya da seçmeli bir ders olarak okutulmasının kültürümüzü korumada önemli olduğu, eğitim yoluyla farkındalık oluşturulması ve bilinçlendirme yapılması gerektiği; öğrencilerin Safranbolu'da yer alan kültürel miras değerlerinden en fazla Safranbolu evlerine hakim olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a set of values that distinguishes a society from other societies and constitutes its unique traditions, customs, beliefs, handicrafts, and lifestyles. Each nation has its own culture that reflects its vital cycle. The culture of society continues to change from past to future by the conditions of the day. Cultural heritage is the common value that strengthens the cultural ties of nations for centuries, keeps societies together and enlightens future generations about their cultural identity. Cultural heritage is analysed by UNESCO in two sections as tangible and intangible heritage values. While tangible cultural heritage includes tools, equipment and objects created by human hands, many elements such as traditions, customs, rules and rituals constitute intangible culture. The transfer of cultural heritage is of great importance in terms of protecting the identity of societies and introducing this identity to future generations. The transmission of cultural heritage includes both tangible and intangible elements. In this study, the thoughts and roles of Turkish teachers in the transfer of cultural heritage were investigated. The study was carried out using the 'semi-structured interview method', the fieldwork's research phase. In this context, 39 Turkish teachers working in secondary schools in Safranbolu in the second semester of the 2023-2024 academic year were interviewed between 26 March and 20 May 2024. The study aims to reveal the positive or negative aspects of transferring our values related to cultural heritage in Turkish lessons to students. Thus, by reaching their thoughts on cultural heritage in order to raise awareness in our students, suggestions have been made about making necessary additions and / or subtractions to the curriculum subjects. As a result of the interviews, it is noticed that epics, legends, fairy tales, idioms and proverbs, and shadow plays attracted more attention from the students; it would be useful to make students go on cultural and tourism trips to museums and archaeological sites to protect and transfer cultural heritage; it is important to give a lecture to be determined for the transfer of culture and cultural heritage as a compulsory or elective course to protect our culture, it is necessary to create awareness and raise awareness through education; it was concluded that the students were most aware of Safranbolu houses among the cultural heritage values in Safranbolu.