Askı tipi çamaşır kurutma makinesi tasarımı, prototipi ve test edilmesi
Suspension-type laundry dryer design, prototype and testing
- Tez No: 321483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖZBAŞ, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KAYFECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çamaşır kurutma işlemlerinde baca tipi, kondenser tipi ve ısı pompalı çamaşır kurutucuları gibi makineler hızlı ve verimli kurutma yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada çamaşır kurutma işlemi var olan çamaşır kurutma makinelerinden farklı olarak bir kabin içerisinde giysilerin asılarak kurutulmasını sağlayan askı tipi çamaşır kurutma makinesi tasarımı, prototipi ve testleri yapılmıştır. Makine 1400 dev/dak'da yıkanmış 6 kg'a kadar kurutma işlemlerini yapabilmektedir. Burada 1.255, 2.070, 3.065, 4.085, 5.090 ve 6.005 kg gibi farklı kütlelerde yüklenen kabin içerisinde sıcaklık ve nem miktarının zamana bağlı değişimi ölçülerek, çamaşır kütlesinin kuruma süresine etkisi belirlenmiştir. Deneysel çalışmalarda her kütledeki çamaşırlar aynı nem miktarı ile yüklenerek sonuçlar kaydedilmiştir.Deneysel sonuçlara göre 1,255, 2,070, 3,065, 4,085, 5,090 ve 6,005 kg çamaşır yüklendiğinde kurutma süresi sırasıyla 30, 40, 45, 50, 60 ve 75 dak olarak ölçülmüştür. Çamaşır kütlesi arttıkça toplam nem miktarı ve kabin içerisindeki hava sirkülasyonunun azalmasına bağlı olarak kuruma süresi artmıştır. Kurutma işlemi esnasında enerji tüketimi 1,255 kg çamaşır kütlesi için yaklaşık 0,5 kWh olurken, bu değer 6,005 kg çamaşır için yaklaşık 1,25 kWh olmuştur. Diğer kurutma makineleri ile karşılaştırıldığında ısı pompalı olanlar 1400 devir/dak' da sıkılmış 6 kg çamaşırı 1,62 kWh enerji tüketerek kurutmaktadır. Baca tipi ve kondenser tipi çamaşır kurutma makineleri ise 1400 dev/dak'da sıkılmış 6 kg çamaşırı yaklaşık 3,36 kWh enerji tüketerek kurutmaktadır. Askı tipi çamaşır kurutma makinesinin daha az enerji tüketimi, kurutma süresi ve daha az ütü gerektirmesi gibi avantajlarıyla var olan sistemlere göre üstünlük gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laundry drying processes chimney type, and type of heat pump condenser tumble dryers, drying quickly and efficiently in order to make such machines are used. In this study, tumble dryer, washing drying machines, which are in the process of garments hanging in a cabin in a different type of suspension which dry tumble dryer design, prototype and tested. Host 1400 rev / min, drying the washed capable of up to 6 kg. Here, 1255, 2070, 3065, 4085, 5090, and 6005 kg of different masses, such as time-dependent change in the amount of installed measuring the temperature and humidity in the cabin, washing determined the effect of mass of the drying period. Loaded with the same amount of moisture in the laundry experimental studies, the results of each mass were recorded. According to the experimental results 1.255, 2.070, 3.065, 4.085, 5.090, and 6.005 kg of laundry drying time is loaded respectively to 30, 40, 45, 50, 60 and 75 min. As the mass of the total amount of moisture in the washing and drying time is increased due to decreased air circulation in the cabin. During the drying process of about 0.5 kWh of energy consumption, while the mass of 1.255 kg of laundry, this value is approximately 1.25 kWh to 6.005 kg of laundry. Compared with other heat pump dryers first 1400 rev / min at 6 kg of squeezed 1.62 kWh energy consumed to dry laundry. Flue type and tumble dryers condenser type is 1400 rev / min about 3.36 kWh of energy consumed squeezed 6 kg of laundry to dry.Suspension type machine, tumble dryer, less energy consumption, such as drying time and requires less board determined that the benefits of advantages over existing systems.