Traktörler için kanca tipi 3 noktadan pratik bağlanabilir askı düzeneği tasarımı ve imalatı
Three point hook practice linkage system for tractors designed and manufactered
  1. Tez No: 321677
  2. Yazar: ERMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarımsal mekanizasyonda önemli bir yere sahip traktörlerin arkasına takılan ekipmanların, montaj sürecini kolaylaştırarak hızlandıran, daha uzun ömürlü ve daha ekonomik ?kanca tipi 3 noktadan pratik bağlanabilir askı düzeneği? tasarlayarak geliştirmek ve prototip üretimini gerçekleştirmektir. Bu amaçla, öncelikle ulusal ve uluslararası kullanımdaki askı düzenekleri incelenmiş ve konuyla ilgili patent araştırmaları da yapılarak mevcut durum belirlenmiştir. Tasarım ve ürün geliştirme süreci; tasarım, prototip üretim ve doğrulama (test) olmak üzere 3 temel aşamada gerçekleştirilmiştir. Alternatif tasarımlardan yola çıkarak belirlenen tasarımlar doğrultusunda prototip imalatı ile üretilen prototipin istenilen hedefleri karşılama yeterliliği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, yeni alt kanca tasarımı CA 2 499 452 kodlu Kanada Patenti, EP 0 937 592 kodlu Avrupa Patenti ve TR 2008/01478 kodlu Türk Patenti ile benzerlik göstermiştir. Yeni üst kanca tasarımı ise EP 1 403 101 A1 kodlu Avrupa Patenti ve US 4 050 715 A ile US 4 023 822 A kodlu Birleşik Devletler Patentiyle benzerlik göstermiştir. Bu patenlerle karşılaştırıldığında alt kancada hareket kamı kullanımı, parçaların geometriksel olarak daha düzgün olması hem maliyette hem de da işlevsellikte fark yaratmıştır. Üst kanca mekanizmasının kilitleme sisteminin yapısındaki geliştirmeyle de her iki tasarımın da patent alınabilecek nitelikte olması sağlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 4 kategoriden oluşan kanca sisteminde çalışmalar öncelikle Kategori 2 referans alınarak gerçekleştirilmiş ve yapılan çalışmalar neticesinde; imalatta kullanılan kalıp malzemesi olarak 2.344 sıcak iş takım çeliği kullanılmış, gövdede 1040 çeliği kullanılmış, işleme şekli olarak dövme işlemi yapılmış, kanca mekanizması içerisindeki yay mekanizmaları vb. sistemler geliştirilmiş, kilitleme, çözme vb. çalışma prensiplerinde diğerlerine üstünlük sağlayacak şekilde prototip imalatı gerçekleştirilmiştir ve bu ürün için patent alım işlemleri süreci başlatılmıştır. Elde edilen prototip ?3 nokta askı düzeneği? yukarıda belirtilen farklı özellikleri ile piyasada önemli bir ihtiyacı karşılayacak ve ticari olarak pazar payı bulabilecektir.Anahtar Kelimeler : Traktör ekipman bağlama düzeneği, 3 nokta askı düzeneği
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop and design the ?Hook Type 3 Point Practice Hitch Mechanism?, long-lasting and more economical, which makes easier to accelerate the process of installation and its prototype production having an important role in agricultural mechaniation equipment mounted in the back of tractor. First of all, for this purpose, national and international hitch mechanisms used were studied and the current situation in research was also determined by the relevant patent. On the one hand, the design and the product development process on the other hand, the test of production and verification of the prototype were carried out in three basic stages. Based on the alternative design, in accordance with the prototype design, the product of the prototype and the adequacy of the protoype produced were determined to meet the objectives desired. In this respect, new lower hook design were similar to CA 2 499 452 Canada Patent and EP 0 937 592 EU Patent and TR 2008/01478 Turkey Patent. As to new upper hook design were similar to EP 1 403 101 A1 Euro Patent and US 4 050 715 A and US 4 023 822 A USA. Compared to these patents new lower hook has a cam action and parts more regular as geometric and this created a difference in both functionality and cost. Upper hook locking mechanism were developed. It were ensured that the two design had property for take a patent. For this purpose, as a result of studies carried out in the hook system, consists of four categories with reference of the first category 2; as a type of materials in mold manufacturing, the 2.344 pieces of hot-work steel and as a type of material in hook body, 1040 stell were used; as a form of processing, the forging was carried out; the spring mechanisms in the hook mechanism and the other mechanism systems were developed, the principles of operation of the prototype like lock, untie, etc. has been manufactered to ensure that this mecanism is superior to others and the process of transaction through the patent for this product is started.The prototype obtained ?three point hitch mechanism? with different features mentioned above meet the requirements significants on the market and is able to find a large of proportion of the commercial market.Key Words : Linkage Systems for Tractors, Three point linkage system