Sosyoekonomik düzeyi farklı iki ilköğretim okulunda barsak paraziti prevalans araştırması
Intestinal parasites prevalence survey in two primary school which socioeconomic level are different
- Tez No: 91727
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN İDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET: Araştırma barsak parazitlerinin prevalansını, buna etki eden faktörleri ve barsak parazitozu ile beraber görülen semptomları saptamak amacı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Öalı'mn eğitim ve araştırma bölgesi olan Abidinpaşa Grup Başkanlığına bağlı Park Eğitim Sağlık Ocağı Bölgesi'ndeki sosyoekenomik düzeyi farklı iki ilköğretim okulunda gerçeMeştirilmiştir. Okullar sınıflara göre tabakalandınlıp, her tabakadan kura ile bir sınıf seçildikten sonra belirlenen 397 öğrencinin barsak parazitlerini tespit etmek için gaitaları toplanmış, çocuk ve aile ile ilgili anket bilgileri ebeveynlerinden alınmıştır. Barsak parazitini saptamak için gaitanın direk muayenesi, yüzdürme ve selobant yöntemleri uygulanmıştır. Aynca çocuklardan kan alınarak barsak paraziti ile anemi ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılım oram %94.3'dür. İstatistiksel analizde; ki- kare, Fisher's Exact ki-kare, t testi ve lojistik regresyon analizi kullamlmışür. İki okul sosyodemografık ve sosyoekonomik açıdan değerlendirildiğinde; Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu'na devam eden öğrencilerin Şahinbey İlköğretim Okulu'na devam eden öğrencilere göre daha iyi sosyoekonomik düzeye sahip oldukları saptanmıştır. Bu iki okul barsak parazitleri prevalansı bakımından değerlendirildiğinde; Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu'nda barsak paraziti prevalansı %10.6, Şahinbey İlköğretim Okulu'nda %27.9'dur. Araştırmaya katılan tüm öğrencilerde barsak paraziti prevalansı %18.4'dür. Barsak parazitleri ile bazı risk faktörleri arasındaki ilişkiye bakıldığmda;anne eğitim düzeyi, gelir, sosyal güvenceye sahip olma, daha önceki parazit hikayesi ve bu nedenle tedavi almamış olma, gecekonduda oturma, tuvaleti ev dışında olması, yemek yemeden önce ve tuvaletten çılanca el yıkamama, iç çamaşırı-pijama-çamaşır gibi eşyaları ortak kullanma, sebze-meyvayı yemeden önce yıkamama, aile fertleri ile aynı kaptan yemek yeme ile barsak paraziti varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Lojistik regresyon analizinde ise okul, tuvaletten çılanca ve yemek yemeden önce el yıkamama, sebze ve meyvayı yemeden önce yıkamama ve iç çamaşırı-pijama-çamaşır 94gibi eşyaları ortak kullanma ile barsak parazitleri varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Barsak parazitleri ile beraber görülen semptomlar değerlendirildiğinde; karın ağrısı, ağızdan salya gelme, burun-anüs kaşıntısı, bulantı, kusma, deri döküntüsü ve baş ağnsı-baş dönmesi ile barsak paraziti varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmuş, ayrıca barsak paraziti olan çocuklarda boy gelişiminde gerilik ve anemi daha fazla gözlenmiştir. Sonuç olarak;.! basamak şartlarında tanısı ve tedavisi çok kolay olan barsak parazitozlan toplumumuz ve özellikle ilköğretim çağı çocukları için hala önemini korumaktadır. Barsak parazitlerinden korunmak için özellikle I. basamak sağlık personeline önemli görevler düşmektedir. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed in two different primary education schools which are within the area of Park Educational Health Units affiliated to Group of Abidinpaşa which is the research and survey area of Ankara University Faculty of Medicine, Public Health Department for the purpose of determining prevalance of the intestinal parasites, factors affecting on them and symptoms associated with intestinal parasitism. Feces of 397 students, which are selected through sampling, are collected for purpose of determining intestinal parasites and information is gathered from their families through questionnaires. For the purpose of determining intestinal parasites, methods of direct examination of the feces, floating and adhesive tape have been implemented. In addition, blood samples are collected from the subject children and the correlation between the intestinal parasites and blood anemia has been evaluated. Rate of participation for the survey is 94.3 %. In statistical analyses, ki-square, Fischer's ki-square test and logistical regression analysis have been implemented. When two schools are evaluated in socio-demographical and socio-economical aspects, it has been determined that those students going to Ertuğrulgazi Primary Education School are at higher socio-economical ranks than their counterparts in Şahinbey Primary Education School. When both schools are evaluated with respect to prevalance or intestinal parasites, intestinal parasites prevalance in Ertuğrulgazi Primary Education School is %10.6 and that in Şahinbey Primary Education School is %27.9. Average prevalance of intestinal parasites in all of the participant students is %18.4. When the relations between intestinal parasites and sonie risk factors are evaluated, a meaningful correlation is found for the following factors, education level of the parents, income, having social security, previous parasites background and having no treatment therefore living in a squatter house, toilet being outside the house, not washing before the meal, not washing after the toilet, common use of the clothes like pijamas, underwear etc., 96not washing vegetables and fruit before eating through the same dish with the family members. When symptoms associated whit the intestinal parasites are evaluated. A significant relation has been determined between prevalance of intestinal parasites and stomachache, salivation, nose-anus itching, vomiting and development of skin irritation and in addition retardation in growth and anemia have most likely been observed with those children with intestinal parasites. As a conclusion; intestinal parasitism which is very easy to diagnose and treat under the first stage conditions, is still an important issue for our society especially school age children. To protect us against intestinal parasites, health professionals at the firs stages have many important things to do. 97