Tekerlek içi sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorun bulanık mantık ile denetimi
The control of in-wheel which is a permanent magnet brushless dc motors with fuzzy logic
- Tez No: 321489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, tekerlek içi sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorlarının (TSMFDAM) kontrolü bulanık mantık denetleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. TSMFDAM'yi sürmek için 3 fazlı evirici tasarlanmıştır. Evirici devre bulanık mantık denetleyicisi tarafından denetlenmektedir. TSMFDAM'in içerisine yerleştirilmiş olan manyetik sensörlerden rotor konumu ve devir bilgisi okunmaktadır. Rotor konumuna göre TSMFDAM'nin hangi fazının tetikleneceği belirlenmektedir. Devirde oluşan hata ve hatanın değişimi bilgileri bulanık mantık denetleyicinin giriş bilgisi olarak kullanılmaktadır.Tasarlanan bulanık mantık denetimli devre ile motorun hızı istenilen referans değere ayarlanabilmektedir. Hazırlanan test düzeneğinde motor akımı, gerilimi ve gücü ölçülerek, PID (Proportional-Integral-Derivative) ve bulanık mantık denetleyicilerin performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the control of in-wheel which is a permanent magnet brushless direct current motors with fuzzy logic is conducted. Three phase inverters are designed to permanent magnet brushless direct current motors. The inverter circuit is controlled by a fuzzy logic controller. Rotor position and revolution is read with magnetic sensors located in this motor. Based on rotor position, it is determined that phases of the motor will be triggered. Speed error and change of error data is used as input parameters for fuzzy logic controller.By means of the fuzzy logic controlled circuit, the speed of the motor can be set to reference value. In the realized test setup, the performance of PID and fuzzy logic controller is compared while being measured current, voltage and power of the motor.