Yenilenebilir enerji kaynakları için zeki denetimli, genel amaçlı şarj denetleyicisinin gerçekleştirilmesi
Intelligent controlled, general-purpose charging controller for renewable energy resources
  1. Tez No: 321490
  2. Yazar: MEMNUN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, farklı özelliklere sahip yenilenebilir enerji sistemlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, esnek kullanım özelliğine sahip zeki denetimli şarj denetleyicisi gercekleştirilmiştir. Bu sistem DA-DA (Doğru Akım ? Doğru Akım) dönüştürücü devresi ve kontrol devresinden oluşmaktadır. DA-DA dönüştürücü devresi hem alçaltan hem de yükselten olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kontrol kartının amacı tasarlanan DA-DA dönüştürücü üzerinden giriş akımı, çıkış akımı, giriş gerilimi ve çıkış gerilim değerlerini okumak ve istenilen çalışma algoritmasına uygun şekilde tutmaktır. Kontrol yazılımında bulanık mantık algoritmalarından faydalınarak zeki denetim sağlanmıştır, bu sayede giriş akımı, çıkış akımı ve çıkış gerilimi değerlerinin kontrolü gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sistem modbus protokolünü kullanarak diğer denetleyiciler ile iletişim kurabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede hibrit ve büyük ölçekli uygulamalarda sistemi oluşturan birleşenlerin bir bütün olarak çalışabilmesine olanak vermektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları için zeki denetimli, şarj denetleyicisinin programlanabilir olmasından dolayı, kullanılacak batarya veya batarya grubuna ait parametrelerin güncellenmesi yapılabilmektedir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynağının karakteristik özelliklerine göre bu kaynaktan yüksek verimde faydalanılabilmesini de sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, with different features to meet the needs of renewable energy systems, have the use of flexible, intelligent charge controller designed controlled. The designed system is composed of DC-DC (Direct Current-Direct Current) converter and controller board. DC-DC converter designed to operate both the lowering and raising. The aim of the control board is to read the input current, output current, input voltage and output voltage values through the designed DC-DC converter and to accompany with the desired working algorithm. Intelligent control algorithms utilizing fuzzy logic control software is provided so that input current, output current and output voltage values, control is performed. Besides the system is able to communicate with other control units using Modbus protocol. By this means, it allows the system to be able to run as a whole at the large-scale or hybrid applications. It is because the intelligent charge controller is programmable; it can be easily used at the battery or battery group by entering the appropriate parameters. In the same way by adopting to the characteristics of any energy source to be known, it enables the highest efficiency from the source.