BDT yazılımlarına ait verilerin, profil delme makinesi kontrol programında kullanılmak üzere dönüştürülmesi ve işlem süresinin optimizasyonu
Converting CAD data to be used use in profile drilling machine and optimization of drilling time
  1. Tez No: 321488
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Endüstriyel uygulamalarda CAD uygulamaları kolay tanımlama yapılabilmesi ve hassas işleme yapılması açısından önemli bir alanı içermektedir. Standart CAD programları kullanımı ile sağlanan bu avantajlar özellikle veriye dayalı uygulama geliştirme açısından yeterli bir altyapı sağlayamamaktadır. CAD dosyalarının uygulamada kullanılacak verilerinin alınarak veritabanına entegre edilmesi ile kontrol sistemine gerekli parametrelerin sağlanması ve üretim sonucu elde edilen parametrelerinin analizine imkan sağlanacaktır.Bu çalışmada örnek bir uygulama alanı olarak Profil Delme ve Kesme Makinesinin CAD çizim programlarından elde edilen verilerle entegrasyonu değerlendirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile CAD çizim dosyalarında belirtilen çelik profillerin tipleri, boyları, delinme noktaları ve bu noktaların bulunduğu yüzeyler tespit edilerek bu verileri veritabanında saklanması sağlanmıştır. Bu verilere dayalı olarak optimum delme sürelerini hesaplanmaktadır. Optimum delme süresi; farklı çaplarda delikleri delmek üzere matkap uçlarının değiştirilme süresi, delme uçlarının çelik profil üzerinde hareket etme süresi gibi parametreler ile belirlenmektedir. Uygulamada üç eksenin beraberce optimize edilmesi sağlanmıştır. Tasarlanan arayüz ile çizimden alınan verilerin izlenmesi sağlanmaktadır. Java programlama dilinde hazırlanan uygulama ile gerekli olan bilgilerin ?tarama? yöntemi kullanılarak ayıklanması ve elde edilen verilerin MySQL veritabanı üzerinde saklanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
CAD applications provide easy definition facilities as well as precise processing features in industrial applications. These features can be achieved with Standard CAD programs. Nevertheless, for introducing applications based on data, these type of programs will not be sufficient. Integrating the all necessary information derived from CAD drawings with a database application will introduce a system to support control system with necessary parameters and gather processing and machine related parameters for further analysis.In this study Profile Drilling and Cutting Machine has been chosen a sample application to investigate the related data in CAD drawings to be used and developing a database system. With the application introduced in this study profile types, dimensions, positions of drills and the surfaces where drills are to be processed are identified and stored in database. These information is used by control system for positioning of servo motors. Since the natural structure of the drilling process, optimization will be required to reduce overall drilling time. This optimization will be done taking into consideration replacement time of drilling tools and distances between the drills. The user interface provides visualization of data derived from the drawings. Optimization is done for three axis together. The application developed by using Java language derives all necessary data from drawings by scanning the file. These data are then stored in MySql database.