Masaüstü 4 eksen CNC freze tasarımı ve helisel konik dişli işleme uygulaması
4 axis CNC desktop design and implementation of processing helical-bevel gear
- Tez No: 321494
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Karabük Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda CNC tezgah çalışmaları mini frezeden CNC frezeye dönüştürme ile başlamıştır. Devamında sırasıyla masaüstü CNC freze, soğutma sıvılı masaüstü CNC freze, masaüstü CNC torna, eğitim amaçlı öğrenci çalışmalarında masaüstü CNC freze olmak üzere günümüze kadar üç eksen üzerinde çalışmalarımız sürdürülmüştür. Bu çalışma masaüstü dört eksen CNC freze üzerinedir. Köprü tipinde X ve Z eksenlerinin bulunduğu kısım aynı zamanda kesici takımı taşımaktadır. Y ekseni tezgahın tablasını hareket ettirmektedir. 4. eksende adım motoru kullanılmış ve triger kayış kasnakla ½ oranında moment artırılarak tabla aynası tahrik edilmiştir. Tezgahın genel boyutları 860×630×635 mm, işleme alanı ölçüleri 660×360×80 mm'dir. Tasarım ve imalatı yapılan tezgahın yapımında; alüminyum profillerden gövde, bilyalı vida somun sistemleri, triger kayış kasnak mekanizmaları, 1,4 KW kesici motor kullanılarak eğitim ve endüstriyel amaçlı kullanımı hedeflenmiştir.Kontrol yazılımı olarak Mach3 CNC programı kullanılmıştır. İşlenen konik dişlinin diş ölçü kontrolleri yapılarak tasarım ölçüleri ile karşılaştırılmıştır. Endüstride kullanılan CNC frezelerde genellikle üç eksen ile işlem yapılmaktadır. Bu çalışmada dördüncü eksen kullanılarak endüstriye bilgi kaynağı sağlanmıştır.Bu çalışmanın amacı 90?'den küçük, 90?'den büyük ve 90?'ye eşit üç farklı tip helisel konik dişli çark ve 90?'ye eşit silindirik düz konik dişli çark çiftleri Pro/Engineer programında modellenmiş, Mastercam X3 programında dört eksen işleme kodları çıkartılıp, tasarımı ve imalatı yapılan tezgahta işlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Karabük University, Technical Education Faculty of Education in the Department of Design and Civil Educate CNC Milling CNC Milling conversion work began with a mini. Subsequently, respectively, desktop CNC milling machine, CNC milling machine cooling liquid desktop, desktop CNC lathe, CNC milling machine for training purposes, including student work desktop work carried out to date on the three axes.This study focuses on the desktop four-axis CNC milling machine. Where X and Z axes at the same time part of the bridge-type circuit breaker is set. Y-axis moves the counter tray. 4. axis step motor and timing belt pulleys used by ½ table mirror has been driven by increasing torque. 860×630×635 mm overall dimensions of the counter, the processing space dimensions 660×360×80 mm. Design and manufacture of the construction of the counter, aluminum profiles, body, ball screw-nut systems, the timing belt and pulley mechanisms, using a 1.4 KW motor circuit breaker intended use of educational and industrial purposes.The Mach3 CNC control software program is used. Committed bevel gear tooth size, the design dimensions were compared with controls. With the three-axis CNC milling machine used in industry is usually performed. In this study, using the fourth axis has been a source of industry information.The purpose of this study is 90 ? from the small, 90 ? from 90 ? large and equal to the three different types helical bevel gears, and 90 ? equal to the cylindrical straight bevel gear pair is modeled by Pro/Engineer, Mastercam X3 four-axis machining program code is removed, the counter manipulation of design and manufacture.