Zorlanmış dolaşımlı endirekt ısıtmalı pompasız güneş enerjili su ısıtma sistemi
Pressured circulating indirectly heated pumpless solar water heating system
- Tez No: 321493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fosil yakıtların potansiyelinin giderek azalması, gerek enerji üretimindeki maliyetlerin fazla olması sonucunda, bu enerji kaynaklarına alternatif olan güneş enerjisinden günden güne daha çok faydalanılmaktadır. Güneş enerjisi ile sıcak su üretimi Ülkemizde en yaygın kullanılan sistemlerden biridir. Bu tez çalışmasında güneş enerjili sıcak su üretim sistemlerini sıcaklık kontrollü hale getirerek sistem verimlerinin artırılması amaçlanmıştır. Bunun için sıcaklık kontrollü bir güneş enerjili su ısıtma sistemi tasarlanmış 40 °C, 45 °C, 50 °C, 55 °C ve 60 °C yapılan deneyler sonucunda sistem verimi hesaplanarak, grafiklerle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decreasing of fossil fuels potentials and increasing energy production costs , solar energy, which alternative energy sources, are more benefiting from day to day. Production of hot water with solar energy systems is one of the most widely used in our country. In this study, the aim is increase efficiency of solar water heating systems by converting to a temperature-controlled solar water heating systems . this solar water-heating system is designed for a temperature-controlled at 40 ° C, 45 ° C, 50 ° C, 55 ° C and 60 ° C as a result of experiments are calculated efficiency of the system, is interpreted graphically