Karabük ili iklim şartlarında güneş pillerinin hareketli yüzeylerlerdeki performans değerlerinin incelenmesi ve analizi
Climatic conditions in the province of Karabük investigation and analysis of he performance values of solar battries on moving surfaces
  1. Tez No: 321495
  2. Yazar: ONUR ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, yatay eksende step motoru sayesinde güneşi takip edecek bir sistem tasarlandı. Yapmış olduğumuz sistem tasarımı ile çok kompleksli olan güneş takip sistemlerinden farklı olarak gayet basit ve kullanılan malzemeler açısından ucuz bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının oluşturulmasında otomatik kontrol sistemleri, mekanik ve güç kaynağı gibi çalışma alanlarına ait birçok materyalden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, a system that will follow the sun thanks to it step engine is designed. This system that we made, is quite different from other solar tracking systems which ase very complex in desing and is a cheaper and simple system in regards to the materials used. In the preperation of this