Soğuk işlenmiş çelik elemanlarla tasarlanmış yapıların betonarme yapılarla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of cold processed steel designed buildings with reinforced concrete buildings
- Tez No: 321513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİHNİ ZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
İnsanoğlunun en tabi ihtiyacı olan barınmayı sağlayan konutların, inşaa edilirken ve kullanılırken çevreye verdiği zararı azaltacak, enerji tüketimini en az şekilde kullanacak, en yüksek düzeyde verimle ses-ısı-su yalıtımı sağlayacak, kısa sürede imal edilip uzun süreli kullanılabilecek ve ömrünü tamamladığında ise yapıdan arta kalan malzemelerin geri dönüşümünü sağlayabilecek türde tasarımların gerçekleştirilmesi konut sektörünün başlıca amacıdır.Dünyadaki maden kaynaklarının aşırı kullanılması kısa vadede enerji başta olmak üzere birçok kaynağımızın tükenme tehdidiyle karşı karşıya olması insanlığı temel ihtiyaçları bazında alternatif çözümler üretmeye yönlendirmiştir. Temel ihtiyaçların başında gelen barınma ihtiyacı içinde mümkün olduğu kadar uzun ömürlü, dayanıklı az enerji harcayan ve yapımında az materyal kullanılan yapılar tercih edilmelidir.Yapılan bu tez çalışmasında, iki katlı konut tasarımında daha az materyal kullanılarak yapılacak soğuk işlenmiş çelik profillerle üretilen yapı ile geleneksel betonarme sistem yapı türü incelenmiş böylelikle de iki yapı türü çeşitli yönleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aims of housing sector when realizing the design of housing, the prior need of sheltering of the humanity, are reducing the damage to the environment while building and living, minimizing energy consumption, providing optimum sound-heat-water insulation, producing in a short time and used for a long time and to be recycled of the residual material when the building life is over.The over-usage of mind resources in the world and in short term, the danger of exhaustion of resources especially energy has led humanity to find out alternative solutions for the basic needs of humans. For the housing, one of the most essential human needs, long-life, durable, energy efficient and less material used buildings should be preferred.In this study, in the design of a two-storey residential building produced by cold formed steel profiles and traditional concrete system structure are examined and by this way two structure types are compared with various aspects.