Asansör kılavuz ray konsollarının gerilme analizi
Elevator guide rail brackets stress analysis
- Tez No: 251608
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllardaki şehirleşme ve çok katlı binaların artışı ile asansör sistemlerinin önemi giderek artmaktadır.Asansör sistemleri pek çok elemandan oluşmaktadır ve kılavuz raylar, asansör sisteminin emniyet açısından en önemli elemanlarıdır. Kılavuz rayların temel görevleri; kabini ve karşı ağırlığı düşey hareket boyunca kılavuzlamak ve bu hareket sırasında kabinin yatay hareketlerini önlemek, kabin içinde düzensiz yüklemelerden dolayı meydana gelebilecek hareket güçlüklerini ve sarsıntıları önlemek, paraşüt sistemi ile güvenli duruşu sağlamak ve kabini tutmaktır.Soğuk çekme ve işlenmiş olarak ikiye ayrılan kılavuz rayların seçiminde; kabinin düşey hareketi ve paraşüt sisteminin meydana getirdiği eğilme ve burkulma gerilmeleri etkindir.Güvenli, sarsıntısız ve konforlu bir seyahat sağlamak açısından kılavuz raylar ile birlikte asansör sisteminin en önemli parçaları kılavuz ray konsollarıdır. Kılavuz ray konsolları rayın bina duvarına montajını sağlamakta ve genellikle çelik saclardan bükme yolu ile imal edilmektedirler. Kılavuz raylar ile konsolların bağlantısında çeşitli modellerde ray sabitleme tırnakları kullanılmaktadır.Bu çalışmada kılavuz rayların farklı kullanım durumları ve farklı yükleme halleri için TS EN 81-1 standartlarına göre sayısal hesapları yapılmıştır. Daha sonra, SolidWorks ile modellenen kılavuz ray sistemindeki ray konsollarının, Abaqus sonlu elemanlar yöntemi ile gerilme ve sehim analizleri yapılmış, sonuçlar yorumlanmıştır.Literatürde bu konuda, özellikle de kılavuz ray konsolları ile alakalı olarak, yeterli sayıda ve kapsamda çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada, daha önce yapılan bazı çalışmalar temel alınarak varolan eksikliğin kapatılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, elevator systems become more important with the increase of the urbanization and the highrise buildings.Elevator systems consist of too many components and guide rails are the most important ones in terms of elevator safety. Basic duties of guide rails are; to guide the car and counterweight in their vertical travel and to minimize their horizontal movement, to prevent tilting of the car due to eccentric load, to stop and hold the car on the application of the safety gear.There are two types of guide rails; cold drawn and machined. Vertical movement of the car and safety gear operation creates bending and buckling stresses on the guide rails and the calculation of these stresses are important in selection of guide rails.For a safe, smooth and comfortable travel, guide rail brackets are the most important components along with guide rails. Guide rail brackets are used for installing the guide rails on the wall and they are usually manufactured by bending sheet metals. While assembling guide rails to rail brackets, different types of clips are used.In this study, stress and deflection analysis of guide rails have been calculated according to TS EN 81-1 standard for different loading situations. Then guide rail brackets which are selected according to the used guide rails in project, are modelled in SolidWorks and analysed in Abaqus. Results of guide rail calculation and analysed guide rail brackets were commented on.Studies about this topic, especially about guide rail brackets, are not enough in literature. Therefore this study is a good reference on this subject.