GaN(100) yüzeyinde (1x4)-(1x1) faz geçişinin incelenmesi
Investigation GaN(100) surface (1x4)-(1x1) phase transition
- Tez No: 321565
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde GaN(100) yüzeyi için düzen düzensizlik faz geçişinin kritik davranışı spin-1 Ising modelde cellular automaton (CA) simülasyonları kullanarak incelendi. Bilindiği gibi, GaN(100) (1x4), c(2x2), (2x2) ve ms(2x2) yeniden yapılanma yüzeylerine sahiptir. Ayrıca, bu yüzeyler için yapılan toplam enerji hesaplamaları (1x4) yeniden yapılanmış yüzeyin diğer yüzeyler içinde en düşük enerjili yüzey olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, ilk olarak, (1x4) taban durum için spin-1 Ising model hamiltonyeni 4x4 süper örgülerdeki toplam enerji sonuçları kullanılarak oluşturulmuştur. Ising model simülasyonları GaN(100) yüzeyinin beklendiği gibi (1x4) yüzeyden diğer yüzeylere sıcaklık ile ikinci derece faz geçişi sergilediğini göstermiştir. (1x4) den diğer yüzeylere faz geçiş sıcaklığı (Tc) Lx=60, 90, 120 ve Ly=Lx, 2Lx,..,10Lx periyodik sınır şartlı sonlu dikdörtgen örgüler için öz ısı ve alınganlık maksimumlarından elde edilmiştir. Simülasyonlar ile oluşturulan yüzey görüntüleri GaN(100) yüzeyindeki faz geçişinin (1x4) yeniden yapılanmış yüzeyde (1x1) yapılanmamış yüzeye oluğunu göstermiştir.Anahtar Kelimeler : GaN(100), Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi, Ising Model
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the critical behaviour of the order disorder phase transition for a GaN(100) surface using cellular automaton (CA) simulations on spin-1 Ising model. As is known, GaN (100) exhibits (1x4), c(2x2), (2x2) and ms(2x2) reconstructions. Also, the total energy calculations for these surfaces shows that (1x4) reconstruction is favorable than other phases. Therefore, firstly, the spin-1 Ising model Hamiltoinan for (1x4) ground state has been obtained using the results of total energies on 4x4 super cells. Ising model simulations show that GaN(100) surface exhibits a second order phase transition to other surfaces from (1x4) surface with temperature as expected. The phase transition temperature (Tc) to other surfaces from (1x4) surface has been obtained from the peaks of susceptibilty and specific heat on finite rectangular lattice for linear dimensions Lx=60, 90, 120 and Ly=Lx, 2Lx,?,10Lx with periodic boundary condition. The obtained surface images from simulations indicated that phase transition on GaN (100) surface is to 1x1 from 1x4.Key Words : GaN(100), Density Functional Theory, Ising Model