Ada modlu DC/AC evirici temelli iki eksenli güneş takip sisteminin geliştirilmesi
Island mode DC / AC inverter based on a study on the development of two axis sun traking system
  1. Tez No: 321600
  2. Yazar: METİN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOFİG MEMMEDLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya çapında elektrik enerjisine artan ihtiyaç, dağıtılmış yenilenebilir enerji üretim sistemlerine olan ilgiyi arttırmış ve kullanımını hızla geliştirmiştir. Sürekli artan elektrik enerji tüketimi, hem elektrik dağıtım sistemlerini hem de güç santrallerini aşırı yükleyerek elektrik enerjisinin sürekliliğini, güvenilirliğini ve kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle, sürdürülebilirlik koşulunu sağlayan ve teknik olarak da yapılabilir çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında ada tip DC/AC evirici topolojileri araştırılmış ve incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda yüksek enerji verimliliği açısından evirici uygulama devrelerinin etkileşimli ve tümleşik bir sistem içerisinde uçtan uca değerlendirilmesi ve tasarlanması gereken bir ayrık devre elemanı bakış açısından ele alınması uygun görülmüştür. Bu araştırma esnasında Fotovoltaik enerjiden yararlanma modelleri göz önünde bulundurularak bir güneş pili modülü ile çalışan sistem kurularak değişik koşullarda deneyler yapılmıştır. Elde edilen Işığın Etkisi, Kısa-Devre Akımı, Açık-Devre Gerilimi, Dolum Faktörü, Sıcaklığın Panel Üzerindeki Etkisi, ideal akümülatör şarjı verileri mikroişlenci kontrollü bir ana kart ile değerlendirilmiştir. Bulgular neticesinde mikroişlemci kontrollü ada tipinde ve iki eksenli güneş takip mekanizmalı ideal bir güneş pili sistemi uygulama devresi azami güç ve azami verim bağlamında tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Around the world, increasing electical energy demand amplified the interest and improved the utilization of distributed renewable energy generation systems. Continuously increasing electrical energy consumption overloads both electrical distribution systems and power stations which has serious consequences on power availability, security and quality. Consequently, solutions are needed which are technically feasible and match the conditions of sustainability. Island-type DC/AC inverter topologies are investigated and analyzed. Inverter circuits for high energy efficiency as a result of this research application and evaluation of interactive and integrated end to end in a system design point of view should be considered a discrete circuit element was deemed appropriate. During this research, a system run by one solar cell is implemented and experements are done in various conditions. Effect of light obtained, short-circuit current, open-circuit voltage, filling factor, effect of temperature on the panel, ideal battery charge data, the ideal battery charge data were evaluated with a master card mikroişlenci controlled. Microprocessor-controlled synchronous network as a result of the findings, and the island mode is an ideal type of solar cell system suitable for use in the application circuit is designed with two axis sun traking system which the context of maximum power and maximum efficiency.