Yüksek katkılı InxGa1-xAs alaşım yarıiletkenlerin sıcaklık bağımlı elektriksel özellikleri
Temperature dependent electrical properties of high doped InxGa1-xAs alloy semiconductor
  1. Tez No: 321601
  2. Yazar: ELİF YAZBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada MBE kristal büyütme yöntemi ile büyütülen 3 adet n-tipi InxGa1-xAs/InP (x=0.42, 0.43, 0.44) ve 1 adet n-tipi InxGa1-xAs/GaAs (x=0.20) numuneleri için Hall ölçümleri ve iletkenlik analizleri gerçekleştirildi. İletkenlik, Hall mobilitesi ve taşıyıcı yoğunluğu 15-300K sıcaklık aralığında, 0.4T magnetik alan altında ölçüldü. x=0.42, 0.43 ve 0.44 değerlerine sahip numunelerin elektron iletim özlelikleri; elektron ? elektron etkileşmeleri ve zayıf lokalizasyon etkilerini içeren metalik modelle açıklandı. Ayrıca elektron hareketliliğini etkileyen saçılma mekanizmaları belirlendi. x=0.20 değerli numune için ise elektron iletim özellikleri, Boltzmann eşitliğinin tekrarlanan çözümü (ISBE) kullanılarak iki band modeli ile analiz edildi. Teori ve sonuçlar arasında iyi bir uyum gözlemlendi.Anahtar Kelimeler : MBE, InxGa1-xAs/InP, elektron - elektron etkileşmeleri, zayıf lokalizasyon, ISBE, saçılma mekanizmaları
Özet (Çeviri)
In this study, Hall measurement and conductivity analysis have been investigated for 3 samples of n-type InxGa1-xAs/InP (x = 0.42, 0.43, 0.44) and one sample of n-type InxGa1-XAs/GaAs (x = 0.20) samples grown by MBE crystal growth method. Conductivity, Hall mobility and carrier concentration were measured in temperature range of 15-300K and under 0.4T magnetic field. Electron transport characteristics of the samples with the values of x = 0.42, 0.43 and 0.44 were determined by the metallic model containing electron - electron interactions and weak localization effects. Also, scattering mechanisms effect the mobility of electrons that were determined. Elektron conduction properties of the sample with the value of x = 0.20 were analized by using an iterative solution of the Boltzmann equation (ISBE) with two ? band model. It was seen that there was a good agreement between the theory and the results.Key Words : MBE, InxGa1-xAs/InP, electron - electron interactions, weak localization, ISBE, scattering mechanisms