Kızılötesi ışınımlı bir kurutucuda kuruma davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of drying behaivours in a infrared radiation dryer
- Tez No: 321647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, kızılötesi ışınımlı bir kurutucunun tasarımı ve imalatı yapılarak deneysel performansı incelenmiştir. Ayva dilimleri, 3,89 g su / g kuru madde başlangıç nem miktarından 0,16 g su / g kuru madde son nem miktarına kadar kurutulmuştur. Kurutma sisteminde 4 mm kalınlığında dilimlenmiş ayvalar 35 ? C kurutma havası sıcaklığında 1,22 m/s, 1,83 m/s ve 2,45 m/s kurutma havası hızlarında ve 40 ? C de aynı hava hızlarında kurutulmuştur. Deney sonuçlarına göre, özgül nem çekme (SMER) değerleri 35 ? C için 0.113 kg/kWh (1,22 m/s), 0,084 kg/kWh (1,83 m/s) and 0,045 kg/kWh (2,45 m/s) ve 40 ? C için 0,138 kg/kWh (1,22 m/s), 0,079 kg/kWh (1,83 m/s) and 0,034 kg/kWh (2,45 m/s) olarak hesaplanmıştır. Her bir deney için kızılötesi ışınımlı kurutucunun analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, designing, manufacturing and experimental analysis of an infrared radiation dryer was performed. Quince slices were dried from 3,89 g water/g dry matter initial moisture content to 0,16 g water/g dry matter final moiture content. In the drying system, quinces sliced 4 mm thickness were dried at 35 ? C drying air temperature and 1,22 m/s, 1,83 m/s and 2,45 m/s drying air velocities and 40 ? C drying air temperature and same air velocities. According to experimental results specific moisture extraction rate (SMER) was calculated for 35 ?C 0,113 kg/kWh (1,22 m/s), 0,084 kg/kWh (1,83 m/s) and 0,045 kg/kWh (2,45 m/s), for 40 ? C 0,138 kg/kWh (1,22 m/s), 0,079 kg/kWh (1,83 m/s) and 0,034 kg/kWh (2,45 m/s). For an each experiment, analysis of the infrared radiation dryer was performed.