Hegzagonal Bor Nitrürün Karakterizasyonu ve Spektrofotometrik Özellikleri
Characterization of Hexagonal Boron Nitride and Spectrophotometric Properties
- Tez No: 321646
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
h- BN fiziksel özellikleri ve kimyasal kararlılığı sebebiyle geniş optik enerji bandı aralığına sahip olan bir III- V bileşenidir. Bu çalışmada ileri bor uç ürünü olan hegzagonal bor nitrürün UV, FT- IR ve floresans özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla bor nitrürün saflığını, bal peteği ve tabakalı yapısını belirlemek amacıyla XRD, FT- IR, SEM analizleri yapılmıştır. Pellet halinde basılan bor nitrürde organik safsızlık ve sudan kaçınmak için 800 K'de 12 saat vakumlamadan sonra oda sıcaklığında optik absorpsiyon ölçümleri ve floresans ölçümlerinde intensity değerleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürle uyumludur. Hegzagonal bor nitrürün yarı iletken özelliğinin tespiti ile elektrik elektronik uygulamalarında yer alabileceği sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : bor, hBN, spektrofotometrik özellik
Özet (Çeviri)
h- BN is a wide optical energy band gap III- V compound with remarkable physical properties and chemical stability. In this study; UV, FT- IR and fluorecence properties were investigated of h- BN which is an advanced product. With this aim XRD, FT- IR and SEM analysis were done for evaluate of purity and honeycomb and layered structure of boron nitride. The samples were compacted as pellets, and pellets were heated at 800 K under vacuum for a period of 12 hours to avoid organic impurities and traces of water. Then optical absorption measurements and fluorecence measurements in intensity values were evaluated of pellets at room temperature. Handed results have been accordanced with literature results. It has been concluded that determination of semi- conductor specification of h- BN can be take place in electrical and electronical applications.Key Words : boron, hBN, spectrophotometric property