Tersanelerde kazaların önlenmesi ve iş güvenliği: Tuzla tersaneleri
Preventing occupational accidents and occupational safety in shipyards: Tuzla shipyards
  1. Tez No: 321662
  2. Yazar: KENAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASU İNAN, PROF. DR. CAN BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İş kazaları endüstri ilişkilerini bozan, makro ve mikro ölçekte ekonomik verimliliği düşüren, maliyetleriyle işletmelerin rekabet edebilirliğini azaltan bir olgudur. Bu çalışmada Türkiye tersanelerinde meydana gelen 46 ölümlü ve 34 uzuv kayıplı/yaralanmalı iş kazası olmak üzere 80 iş kazası raporu incelenerek kazalarla ilgili istatistiki sonuçlar ortaya konmuş ve değerlendirilmiştir. SGK Türkiye genelinde yaşanan iş kazası istatistikleri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve yangın ve patlamalar sonucu ile elektrik akımından kaynaklanan iş kazalarının tersanelerde Türkiye geneline nispeten fazla olduğu tespit edilmiş, nedenleri ortaya konmuştur. İş kazasına maruz kalanların yaklaşık beşte birinin kazayla sonuçlanan işle ilgisi olmayan veya tesadüfen orda bulunan çalışanlar olduğu sonucuna ulaşılmış, nedenleri irdelenmiştir. Tersanelerde kazaların yaşanmasında yaz aylarının %43'lük oranla diğer aylara göre yoğunluğu tespit edilmiştir ve daha sonra iş kazası sebeplerinin mevsimsel ilişkisi ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : tersane, iş kazası, ölüm, yaralanma,
Özet (Çeviri)
Occupational accidents, with negative effects on economical sustainability and descending impacts on efficiency in both macro and micro economic scales, are fundemantal problems decreasing the competitiveness of enterprises with direct and indirect costs. Within the scope of this study, some statistical results are acquired and evaluated after examining 46 fatal and 34 non-fatal accidents out of the labour accidents happened in Turkey shipyards. Occupational accidents caused by fire, explosion and electric current in shipyards are in average more than those country- wide overall accidents caused by the same factors in Turkey. Besides it is found out that one fifth of the employees exposed to occupational accidents in shipyards were not the ones who are actually doing that work on the workside where the accident occurred, they were incidentally there. Besides in summer, shipyard accidents were 43 percent more compared to any other season average. And after that the causal relationship of occupational accidents and seasons were defined.Key Words :shipyard, occupational accident, fatality, injury