Tersaneler için tersane kaza analiz ve yönetim sistemi (TKAYS) kurulması
Establishing of shipyard accidents analysis and management system (SAAMS) for shipyards
  1. Tez No: 364190
  2. Yazar: AHMET İLYAS YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Emek yoğun bir sektör olan gemi imalatı sektörü, özellikle çalışma koşulları göz önüne alındığında ağır sanayi, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki tehlike sınıflandırmasında ise çok tehlikeli işler sınıfına girmektedir. İş sağlığı ve güvenliği gün geçtikçe bir kültür olduğu anlaşılmaktadır. Bu kültür, iş yerlerinde oluşabilecek kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi için birinci derecede etkendir. İş kazaları özellikle çalışan için can kaybına ve yaralanmaya sebep olurken işveren içinse ciddi bir mali kayba sebep olmaktadır. Benzer şekilde ülke ekonomisine de küçümsenemeyecek derecede hem dolaylı hem de doğrudan zararı vardır. Avrupa Birliği ile uyum yasaları çerçevesinde Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği problemleri çözümler üretilmesi gereken bir alandır. Yapılan araştırmalar; günümüzde, dünya ölçeğinde, her saniyede en az üç işçinin iş kazaları sonucunda yaralanmakta olduğunu, her üç dakikada bir işçinin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu ölmekte olduğunu ortaya koymaktadır. Sadece bu sayılar bile, iş sağlığı ve güvenliği konusunun evrensel olduğu kadar ne denli önemli olduğunu da göstermektedir. Tersaneler ağır sanayi kuruluşlarıdır. Özellikle tersanelerde hem sağlık açısından hem de güvenlik açısından gerekli önlemler alınmadığı takdirde en ağır sonuçlarla karşılaşılma ihtimali çok yüksektir. Tersaneler ve özellikle Türk tersanelerinin genel durumuna baktığımızda gün geçmesin ki kaza haberi duymayalım. Yaşanan kazalar üzerine çeşitli önlemler alınmaktadır. Fakat bu önlemlerin yetersizliği yaşanan kazalardan anlaşılmaktadır. Kazaların sonucunda yaralanmalar, ölümler ve işverene maddi kayıplar yaşatmaktadır. Gemi inşa sanayine iş sağlığı ve güvenliği üzerine bir örnek olması amacıyla Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tersanedeki kaza bilgilerinin son 18 aylık dönemdeki verileri yerinde incelenerek bunun üzerine analizler yapılmıştır. Bu çalışmada, tersane kazalarının daha verimli analiz edilmesi için, Tersane Kaza Analiz ve Yönetim Sistemi (TKAYS) modülü hazırlandı ve çeşitli sonuçlar elde edildi. Kaza istatistiklerinin görsel hale getirilmesi için veri tabanı arayüzü oluşturulup kaza verileri bu programa girilmiştir. Programda, aldığımız verilere göre kaza yapan işçilerin yaş aralıkları, günün hangi saatlerinde kaza yaptıkları, çalışma saatleri, kazanın olduğu gün, mevsimler ve vücudun zarar gören bölgelerine kadar çeşitli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on heavy work conditions of shipyard industry, it can be classified as heavy duty and hazardous job. Occupational health and safety has becoming a culture as days go on. This culture has become imperativeness to avoid possible occupational accidents and occupational diseases. Especially, while occupational accidents cause loss of lives and physical injuries for an employee it also cause a serious financial loss for an employer. Solutions must be provided for occupational health and safety field in Turkey pursuant to EU adjustment laws. At the present time, researches show that in every one second at least three eployees get hurt and in every three minutes one eployee dies because of occupational disease or occupational accident in the world. Even just these numbers shows that occupational health and safety is very important global matter. Shipyards are categorized as heavy industry foundations. Especially in shipyards, possibility of encountering heaviest results is very high in case of not making required provisions with regard to safety and health. We can see that an accident happens every single day by observing the general situation in shipbuilding sector especially in Turkey. After an accident happens various adjustments be made. However, the inadequacy of these adjustments can be realized when accidents considered. The result of these accidents are lacerations, death and financial loss. Similarly, it has direct or indirect negative effects on domestic economy. This work has been done with the purpose of presenting a sample for shipbuilding industry about occupational health and safety by analysing the latest 18 months accident statistics in a shipyard in the Tuzla Shipyards area. In this study, for analyzing shipyard accidents efficiently Shipyard Accidents Analysis and Management System (SAAMS) modulus was prepared and obtained various results. To present the statistics in a visual format a database has been created with MS Excel and accident statistics has been entered to this database. According to the statistics graphics and tables has been provided such as age intervals of accident victims, time of accident, working hours, day of accident, season that accident happen and damaged part of body.