The Post 1989 experience with the presidency in Turkey: A Comparative analysis of the presidencies of Turgut Özal and Süleyman Demirel With special reference to their respective conceptions of the presidency
- Tez No: 32168
- Danışmanlar: PROF. ERGUN ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Mevcut çalışma, 1982 Anayasası'nın yürürlükte olduğu 1989-sonrası dönemde, Turgut Özal ve Süleyman Demirel ile ortaya çıkan Cumhurbaşkanlığı'ndaki sivil tecrübeyi karşılaştırmalı olarak anlatmaktadır. Vurgulama noktası, bu Cumhurbaşkanları'nın, anılan makam ile ilgili anlayışlarındadır. Değerlendirme, bu Cumhurbaşkanları'nın, Bakanlar Kurulu ve siyasi sürecin diğer aktörleri ile ilişkilerinde, makamlarının anayasal pozisyonuna göre yapılmaktadır. Anlatımın ve kavrayışın kolaylaşması için, 1982 Anayasası'nda düzenlenen hükümet sisteminin, başkanlık ve parlementer sistemler göz önünde bulundurulduğunda, nereye oturtulabileceği tespit edilmeye çalışılmaktadır. Çalışma, özünde, Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı anlayışları arasındaki farklılığın temelinde; birincinin, mevcut önemli ölçüde parlementer hükümet sisteminden başkanlık sistemine doğru bir köklü dönüşüm yapılması ihtiyacına inancı (sistemsel dönüşüm) ile, ikincinin o sistemin erdemlerine güveni ve gerekli değişimi anılan sistemin kendi içinde sınırlaması (sistemsel revizyon) farkının olduğunu savunmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study is an attempt to analyze in a comparative perspective Turgut Özal's and Süleyman Demirel's presidencies, which together make up the post- 1989 civilian experience with the presidency under the Constitution of 1982. A particular reference is made to the conceptions of the office in those presidents. Assessment is based on an evaluation of the constitutional position of the presidency vis-â-vis the Council of Ministers, on the one hand, and the other actors concerned in the political process, on the other, under that constitution. For a better understanding, however, it is endeavored to determine where the Turkish system of government stands along the presidential-parliamentary government continuum. The work essentially argues that the differences between Turgut Özal's and Süleyman Demirel's conceptions of the presidency is predicated upon the difference between the former's belief in the need to transform the system of government from the existing predominantly parliamentary to a presidential one {systemic transformation) on the one hand, and the latter's belief in the virtues of the present parliamentary system that the needed change must be limited to revising that system within itself {intra-systemic revision). Ill