The reflections of the women's liberation movement in Harold Pinter's The Homecoming
Harold Pinter'ın Eve Dönüş adlı oyununda kadın özgürlüğü hareketinin yansımaları
  1. Tez No: 321767
  2. Yazar: BİLGE KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, özel olarak Pinter'ın kadın karakterine değinerek, bir kadının toplumda eşitlik ve bağımsızlık için nasıl mücadele verdiğini gözler önüne sermektir. Çalışmada öncelikle ikinci dalga feminizmin içinde yer alan kadın özgürlüğü hareketi hakkında bilgi verilmektedir. Bu dönemde, kadın konusunu ciddi bir şekilde ele alan Simone de Beauvoir, Kate Millet, Betty Friedan, Elaine Showalter ve Afro-Amerikan kadın yazarımız Maya Angelou gibi kadın yazarlar bu konuyla ilgili birçok eser vermişlerdir. Bu kadınlar yazdıklarıyla bağımsızlığı ve eşitliği savunurlar. Ayrıca yine bu dönemde önemli kuruluşlar yer almaktadır. Bunlardan birkaç tanesi, Kadınlar için Ulusal Kuruluş (NOW), Federal İşçi Kadınları (FEW) ve Kadın Eşitlik İttifakı (WEAL) dır. Hepsinin amacı, kadınlara daha iyi bir gelecek sunmaktır.Harold Pinter da bu amaca yönelik olarak The Homecoming adlı oyununda kadınların durumunu sergiler. Kadınları oyunun merkezine koyar ve erkeklerin zayıf yanlarını ortaya çıkararak kadınları, erkekleri komik duruma düşüren tanrıçalar yapar. Pinter'ın oyunlarında kadın, eş, anne ve fahişe rollerini üstlenir; fakat bütün bu rolleri üstlenen Ruth, zekâsıyla ataerkil bir ailede üstünlük kurmayı başarır. Bütün aşağılamalara karşın, erkekler onu tutsak edemezler.Harold Pinter bu çalışmasında, kadının sözle ve cinsel yolla taciz edilmesine rağmen, ataerkil bir toplumda nasıl hayatta kaldığına odaklanmaktadır. Harold Pinter ve kadın yazarlar, kadın durumunu tasvir edip özgürlük ve eşitlik için verdikleri mücadeleleri, içsel savaşlarını ve yaşadıkları tüm olumsuz olayları gösterirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal how women struggle for equality and freedom in society in the 20th century Europe and touching specifically on a Pinter?s woman character. We have tried to talk about the Women?s Liberation Movement which was included in the Second Wave Feminism. In this period, women writers that dealt with women issue such as Simone de Beauvoir, Kate Millet, Betty Friedan, Elaine Showalter and African-American women writer Maya Angelou have given a lot of works. All these women writers defend freedom and equality by their writings. Also there occur important organizations in this period. To name a few, National Organization for Women (NOW), Federally Employed Women (FEW), and Women?s Equity Action League (WEAL). All of them aim to supply a better future for women.Harold Pinter shows this aim in his play The Homecoming as he captures women condition well. He puts women at the centre of his writings and makes them goddess who riddles men showing their poor qualities. In Pinter?s plays, women play the role of wife, mother and whore, but Ruth who takes all these roles, succeeds to have supremacy in a patriarchal family with her wit. Despite all the attempts to insult her, men cannot capture her at the end.This thesis centres on how a woman can manage to stay alive in a male dominated society while they are abused sexually and verbally. Women writers and Harold Pinter show women?s struggles for freedom and equality, they show their inner conflicts and all their negative experiences depicting women?s condition.