Architectural reflections of American counterculture in the long sixties: Cases of ant farm and drop city
- Tez No: 696385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN AYSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Her mimari hareket bir öncekinin estetik değerlerine karşı bir protesto olarak ortaya çıkmış olsa da, mimarların geleneksel sosyal değerlere tamamen karşı koyduğu durumlar pek sık görülmemiştir. Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1960'ların ve 70'lerin büyük değişimlere yol açan politik ayaklanmalarının; sosyal normların sorgulanmasının ötesinde aynı zamanda mimarların da geleneksel mimari pratikleri sorgulamalarına sebep olduğu varsayımı üzerine kurulmuştur. Amerikan devlet politikasını belirleyenler; ana akım Amerikan toplumunu ve geleneksel Amerikan kültürünü içine kapanık ve izole banliyölerde, tüketicilik, vatanseverlik, ırkçılık ve patriyarkal ideallerini Amerikan Rüyası olarak paketleyerek şekillendirmeye çalışırken; karşı-kültürel aktivistler ve mimarlar bu baskıcı politikalara başkaldırmak adına alternatif komünel yerleşkeler önermişlerdir. Dönemin karşı-kültürel mimarları geleneksel mimariyi sorgulamış, ana akım toplumu kınamış, ana akım medyaya karşı çıkmış ve çevresel bozulmayla ilgilenmişlerdir. Uzun Altmışlar (Long Sixties) olarak da adlandırılan bu dönemde çok sayıda mimari kolektif ve komün ortaya çıkmış olsa da, kontrakültürel mimarinin bu dört özelliği Drop City ve Ant Farm'ın sanatsal üretimleri üzerinden incelenecektir. Bu iki kolektif, dönemin karşı-kültürel ve ütopik atmosferini yansıttıkları için, ve tezin bağlamını kuran“Alışılmadık mimari üretim mümkün müdür?”araştırma sorusuna uygun bir cevap verdikleri için seçilmişlerdir. Bu araştırma öncelikle savaş sonrası Amerikan politik toplumsal yapılaşmasını; sosyo-mekansal organizasyon olarak banliyöleşmeyi; ve banliyölerin teknolojik yansımaları olarak uzay kolonilerini inceleyecektir. Devamında ise özellikle ırksal eşitlik hareketi, kadın özgürlük hareketi ve çevre hareketi gibi özgürlük hareketlerinin politik tezahürlerini tanıtacak; ardından sosyo-mekansal planlama olarak komün yerleşkelerini ve komünlerin tekno-ütopik karşılığı olan Whole Earth Catalog'u sunacaktır. Sonrasında, Ant Farm ve Drop City kolektiflerinin alışılmadık mimari anlayışları; ana akım topluma ve medyaya karşı tutumları; ve üretimlerinde sergiledikleri ekolojik kaygılar üzerinden incelemeler yapılacaktır. En sonunda sonuç ve yorumlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
While each architectural movement is a protest against the aesthetic values of previous movements, there have not been many instances of architects denouncing traditional social values completely. This study was initiated with the assumption that the transformative political uprisings of the 1960s and '70s in the United States led not only to the questioning of the social norms but also architects to criticize conventional architectural practices. While American policymakers attempted to mold mainstream American society and conventional American culture into isolated suburban settlements through consumerism, patriotism, racism, and patriarchy all neatly packaged as the American Dream; countercultural activists and architects challenged these policies by proposing alternative communal settlements. The countercultural architects of the period have questioned conventional architecture; condemned mainstream society; protested against mainstream media and engaged with environmental deterioration. Although there have been countless architectural collectives and communes in this period now called the Long Sixties, these four aspects of countercultural architecture will be analyzed through the artistic productions of Drop City and Ant Farm. These two cases were selected as they portray the reflections of the countercultural, utopian atmosphere of the Long Sixties; and as they sufficiently answer the thesis question of“Are there other ways of doing architecture”? The study will first describe the political societal construction in postwar America; suburbanization as the socio-spatial organization; and space colonies as technological complements to suburbs. Secondly, the political explosion of liberation movements, namely the racial equality movement, women's liberation movement and the environmental movement will be introduced; followed by communal settlements as socio-spatial organization; and the Whole Earth Catalog as techno-utopian complements to communes. Then, Ant Farm and Drop City will be analyzed through the four aspects of unconventional architecture; anti-mainstream society; anti-mainstream media and ecological concerns. Lastly, concluding remarks will be given.