Valilik ve emirlik dönemlerinde Endülüs Emevîleri'nde iktidar mücadelesi
Power struggle in Andalusian Umayyads during the periods of the governorship and emirate
- Tez No: 321766
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Müslümanlar h. 91/ m. 710 tarihinden itibaren İber Yarımadası'ndaki fetih hareketlerine başlamışlardır. Fetihlerle birlikte bu yarımada Müslümanlar tarafından Endülüs olarak isimlendirilmiştir. Endülüs bölgesi, önce Emevîler'e bağlı bir valilik olarak (h. 92-138/ m. 711-756), Emevîler'in yıkılmasının ardından da bağımsız bir emirlik olarak yönetilmiştir (h. 138-300/ m. 756-929). Müslümanlar'ın yarımadaya yerleşmeye başladıkları Valilik Dönemi boyunca, Araplar ile Müvelledler, Araplar ile Berberîler, Kaysîler ile Yemenîler ve Şâmiyyûn ile Belediyyûn arasında iktidar mücadeleleri yaşanmıştır. Emirlik Dönemi'nde ise bu mücadeleler devam etmiş, bunların yanısıra hanedan içi iktidar mücadeleleri de görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Endülüs'te Halifelik Dönemi'ne kadar geçen sürede Müslümanlar'ın kendi aralarında yaşadıkları iktidar mücadelelerini ortaya koymaktır.Anahtar KelimelerEndülüs, Valilik, Emirlik, Arap, Berberî, Müvelled, Şâmiyûn, Belediyyûn, Kaysî, Yemenî.
Özet (Çeviri)
Muslims began the movement of conquest on the Iberian Peninsula from 91/710. The peninsula named Andalusia by Muslims with the conquests. At the begining Andalusia was administered by the governors connected to the Umayyads (92-138/711-756). After then, it was ruled as an independent emirate (138-300/756-929). During the Governors Period which the Muslims started to settle down on the peninsula there were power struggles between Arabs and Muwallads, Arabs and Berbers, Qaisies and Yamanites, Shamis and Baladis. During the Emirate Period these struggles were proceeded. In addition, there were dynastic power struggles on this period. The aim of this study is to expose the power struggles which occured among the Muslims in Andalusia till the Chaliphate Period.Key WordsAndalusia, Govenorship, Emirate, Arab, Berber, Muwallad, Shami, Baladi, Qaysi, Yamani.