1928 sonrası Türk dil bilgisi kitaplarında terimler sorunu ve çözüm yolları
The Term problems and the solution Ways in the Turkish grammer books being Written after the letter renovation, 1928
  1. Tez No: 32178
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TARİKDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOPARLI RECEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ 1928 SONRASI TÜRK DİL BİLGİSİ KİTAPLARINDA TERİMLER SORUNU ve ÇÖZÜM YOLLARI Abdurrahman TARİKDARO?LU Danışman: Prof.Dr. Recep TOPARLI 1994, SAYFA: V + 434 Jüri: Prof. Dr. Recep TOPARLI Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ Türkiye'de, son yıllarda, dil bilgisi terimleri ve terim yapma yolları konusunda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar arasında Ahmet TOPALO?LU; Berke VARDAR yönetiminde N. GÜNDÜZ, E. ÖZTOKAT, M. RİFAT, O. SENEMO?LU ve E. SÖZER'den oluşan ekip, Nurettin KOÇ ve Zeynep KORKMAZ'ın Dil bilgisi terimlerine ilişkin eserleri; Hamza ZÜLFİKAR'ın terim sorunlarını ve terim türetme yollarını ele aldığı eseri sayılabilir. Ancak görülen odur ki, bu son dönem dilcileri arasında dahi, dil bilgisi terimleri konusunda bir birlik söz konusu olmamıştır. Aynı şekilde bu uzlaşmazlık, 1928-1992 yıllan arasında, dilciler tarafından yazılan dil bilgisi kitaplarında da görülmektedir. Bu doktora tezinin Giriş Bölümü'nde Türk dili terimlerinin tarihî gelişimi, kısaca verilmiştir. Ana Bölüm'de 64 yıllık (1928-1992) süre içinde yazılmış bulunan dil bilgisi kitaplarında geçen terimler ve tanımlan ele alınmış, incelenmiş ve ortak olabilecek terim ve tanımlar önerilmiştir. Dizin Bölümü'nde ise, dilcilerimizin vermiş olduğu terimler, alfabetik sıra ile ve topluca dikkatlere sunulmuştur. Bu Doktora çalışmasının, Türk Diline ve Türk Dili için çalışanlara yararlı olması dileğimizdir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Thesis for a Doctor's Degree. The Term Problems and the Solution Ways in The Turkish Grammar Books Being Written after The Letter Renovation, 1928. Abdurrahman TARİKDARO?LU Supervisor : Prof. Dr. Recep TOPAR LI 1994. Page: V+ 434 Jury: Prof. Dr. Recep TOPARLI Prof. Dr. Efrasiyap CEMALMAZ -^ In Turkey, in the last years, it has been made the intensive activities in the subject of the ways of the term derivation and the grammar terms. Among these studyings, it can be accepted his work which he investigated the ways of the term derivation and the term problems of Hamza ZÜLFtKAR, their works concerning the grammar terms of Zeynep KORKMAZ, Nurettin KOÇ and Ahmet TOPALO?LU, the team being created from N. GÜZ, E. ÖZTOKAT, M. RİFAT O. SI- NEMO?LU and E. SÖZER, in the administration of Berke VARDAR. But, it is seen that an association hasn't become in the subject of the grammar terms even between the linguists of this last period. In the same way, this discord is also seen in the grammar books being written by the linguists between 1928-1992. In the entrance part of this thesis for a doctor's degree, the historical development of the grammar terms in the Turkish Language was shortly given. In the main part, it was investigated the terms and definitions which are in the grammar books being written in the period for 64 years (1928-1992) and suggested the terms and definitions which can be common. Even in the index part, the terms, our linguists gave, were submitted to the attentions all togetherly and in the alphabetic order. We request that this study for a doctor's degree become useful the Turkish Language and the ones who studies for the Turkish Language.